poniedziałek, 23 maja 2016

Jacek Cygan nie tylko tekściarz.....czyli co napisał....


        Jacek Cygan zawsze kojarzył mi się wyłącznie z doskonałymi tekstami do piosenek. Później jakoś dowiedziałam się, że jest również znanym poetą a dopiero niedawno, że pisze również książki. Każda z tych pozycji książkowych, które tu zaprezentowałam, oprócz tych,  które pokazałam wcześniej w tym poście nadają się idealnie na prezent z okazji Dnia Matki.


Pies w tuneluTomik wierszy znanego autora tekstów piosenek, będący swoistą kroniką ważnych wydarzeń w jego życiu, zapisem wrażeń z miejsc, które odwiedził, sytuacji, które widział, myśli, które go nękały. Niemal reporterski sposób narracji, lakoniczność opisów i szczerość emocjonalna, a przy tym pełnia metafory poetyckiej, to niezaprzeczalne walory poezji Cygana.

Przeznaczenie, traf, przypadek

JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inna literacką formą. Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej ?magii?, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub ? jak wolą inni ? przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.
Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie 

splot przypadków? Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.


Życie jest piosenką


Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką ?Jaka róża taki cierń?, Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że ?Czas nas uczy pogody?, a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy ?Wypili za błędy?. Edyta Górniak ze swoim utworem ?To nie ja? nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim ?C?est la vie?, a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas ?Łatwopalni?. Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani ?Dyskoteki pana Jacka?, na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi.

Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce.

Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały legendarnymi utworami.

Klezmer Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-KleinmanaKiedy Europa próbowała otrząsnąć się z koszmarów I wojny światowej, na jej wschodnich rubieżach, w Polsce, urodził się człowiek, którego życie, na tle innych losów niezwykłych i niebezpiecznych, ułożyło się w sposób szczególnie niezwykły i niebezpieczny.

Człowiek ten przeżył holocaust, chociaż los robił wiele, by tak się nie stało, ba, kazał mu nawet przeżywać własną śmierć. Tym człowiekiem jest Leopold Kozłowski-Kleinman. Szczęśliwie żyje nadal i nietrudno spotkać go w Krakowie, na starym Kazimierzu. Chodzi po tych samych kamieniach, po których stąpał genialny żydowski poeta i pieśniarz Mordechaj Gebirtig. Jego muzyka, tak jak muzyka Gebirtiga, rozbrzmiewa w synagogach i salach koncertowych całego świata. Słuchając jej w krakowskiej synagodze Tempel ma się wrażenie, że tamten zamordowany świat polskich Żydów trwa, jak trwał przez wieki! Dlaczego chcę opowiedzieć o życiu Leopolda? Od ponad dwudziestu lat mam honor czuć się Jego przyjacielem; występować razem z Nim na scenie, wspólnie tworzyć, oraz z jego błogosławieństwem tłumaczyć z języka jidysz stare pieśni żydowskie. Siedzieć przy jednym stole, pić paschalną śliwowicę, a ostatnio coraz częściej sok marchewkowy i? słuchać go. Jego opowieści to prawdziwa muzyka duszy. Cóż jest tak niezwykłego w Jego losach? Otóż Jego boginią, kochanką i opiekunką, a czasami zwykłą uliczną dziwką była zawsze Muzyka. Dzieje Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana są tematem tej książki.
Ja z wielką przyjemnością powitałabym je w swojej biblioteczce.


________________________

Zdjęcia okładek książek i teksty opisów pochodzą ze strony Selkar.pl

17 komentarzy:

 1. Kiedys sluchalam rozmowy z Panem Jackiem na temat ktorejs z jego ksiazek i tak pieknie opowiadala, ze tez z przyjemnoscia bym je przeczytala. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałem "Życie jest piosenką" i napiszę jedno - nie mogłem się od tej książki oderwać. Wyśmienita lektura !
  pozdrawiam
  tommy z samotni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja pewno też bym nie mogła.....jego wspomnienia wiążą się z ludźmi, których się znało, słuchało itd....

   Usuń
 3. Jakos nigdy nie przyszło mi do głowy, że ten wybitny tekściarz pisze też książki. Z chęcią kiedyś przeczytam. A nuż trafię na jakąś perełkę.
  Zapraszam do nowego wyzwania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już po tekstach jakie napisał do piosenek widać, że jest to ktoś kto ma coś do powiedzenia...

   Zaglądnę....

   Usuń
 4. Tekściarz ma wydżwięk pejoratywny, a P. Cygan to wspaniały poeta, na którym wychowało się kilka pokoleń, co również podkreśliłaś. Z przyjemnością przeczytam coś mądrego.
  Pozdrawiam cieplutko.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten tytuł dla tego, że w opinii wielu jest tylko tekściarzem czyli dla wyeksponowania tego, że jest przede wszystkim poetą.....a pisarzem chyba dla własnej przyjemności.

   Usuń
 5. Jedynie z "Życiem jak piosenką" spotkałam się niegdyś, ale że wydał więcej pozycji nie wiedziałam. Koniecznie muszę zajrzeć do księgarni i zerknąć do Jego wydań... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I znów może coś Ci przybędzie do poczytania a ja czekam na zdjęcie Twojej biblioteczki na Twoim blogu. Dodaj go do tych, które pokazujesz.

   Usuń
 6. Mam i czytałam 'Przeznaczenie, traf, przypadek'. Ale i te pozostałe chętnie przeczytam. Tytuły do znalezienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba właśnie u Ciebie te opowiadania zobaczyłam po raz pierwszy i mi zapadły w pamięć.

   Usuń
 7. A myślałam, że Pan Cygan, to tylko pisze teksty piosenek. Zaskoczona jestem tym faktem. Poszukam w sieci książki P. Cygana, a może w antykwariacie będzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie niespodzianki jak ta bywają miłe....rzucają dodatkowe światło na kogoś kogo cenimy i lubimy za jego twórczość.

   Usuń
 8. Nie miałam pojęcia, że Pan Cygan pisze książki. Uwielbiam jego wiersze i teksty.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się jak czasem Wam coś podrzucę o czym się ode mnie dowiadujecie.....
   Tekst w piosence to sedno utworu. Muzyka go tylko ubarwia....

   Usuń
 9. "Życie jest piosenką" chętnie wróciła bym do czasów mojej młodości. Wszystkie wymienione w tytułach piosenki to wielkie przeboje 80 lat, teraz takich już w radio nie puszczają. Każda piosenka w doskonałej interpretacji, jakby stworzona dla wykonawcy. Szczególnie 'Łatwopalni' i "Czas nas uczy pogody" dla mojego ucha miłe.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.