wtorek, 20 maja 2014

Nowości księgarskie.


     Powracam do pokazywania nowości księgarskich. Dzisiaj kilka ciekawych w/g mnie nowości w księgarni Matras.


Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Wiesław Adamczyk

Rebis

 Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym barbarzyństwem sowieckim.

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom

sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.
Dziewczyny z Powstania

Anna Herbich


Znak

 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: "Boże, spraw, abym wytrzymała tortury". Matka, która urodziła tuż przed godziną "W", kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. "Mamo, ja nie chcę umierać" - szeptała.

Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: "Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić". Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna.

 

Kniaziowskie Rody Kresowe

Henryk Kamiński

Bellona

 Słowo "Kresy" do dziś budzi w społeczeństwie polskim emocje i romantyczne skojarzenia. Minionej chwały nikt i nic nie przywróci, ale w tradycji i legendzie narodowej na zawsze pozostaną wielkie rody arystokratyczne krzewiące polskość na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej.
Nie zaprzątamy sobie głowy tym, że rody te wywodzą się z bojarów litewskich i kniaziów ruskich, że ich polonizacja była procesem długim i złożonym. Piękna legenda łatwiejsza do przyjęcia aniżeli skomplikowana rzeczywistość.
O barwnym życiu, czarnej i białej legendzie arystokracji kresowej opowiada ta książka. 

 

Tajemnica Fatimy i cierpienie Kościoła

Cristina Siccardi

Esprit

 W słynnym orędziu fatimskim Matka Boża zapowiedziała szereg dramatycznych wydarzeń. Wiele z nich miało dotyczyć kryzysu Kościoła oraz prześladowań i cierpień, które go czekają. Kolejni papieże, konfrontowani z pełną wersją objawień, podtrzymywali decyzję o zachowaniu w tajemnicy najbardziej niepokojących fragmentów.

Owa skrywana część objawień zwana Trzecią Tajemnicą Fatimską ujawniona została dopiero przez papieża Jana Pawła II. Nie przerwało to jednak dociekań na temat tajemnic Fatimy oraz ich dotychczasowych interpretacji. Znany dziennikarz Antonio Socci postawił tezę o istnieniu Czwartej Tajemnicy, której jakoby nie zdecydowano się ujawnić ze względu na wstrząsające treści,

jakie kryła – przepowiadać miała wydarzenia, które można by określić jako „Apokalipsę Kościoła”.

Jak pisał papież Pius XII: „Przyjdzie dzień, w którym cywilizowany świat zaprze się własnego Boga, gdy Kościół zwątpi, tak jak zwątpił Piotr. Skusi się wtedy, żeby uwierzyć, że człowiek stał się Bogiem”.

CRISTINA SICCARDI, włoska pisarka i badaczka objawień, prowadzi nas przez labirynt prawdziwych i fałszywych poszlak dotyczących tajemnic fatimskich, rzetelnie i pasjonująco przedstawiając fakty oraz mity na temat orędzia, którego przepowiednie wypełniają się na naszych oczach. Autorka szuka odpowiedzi na pytania:
- Czy można mówić o istnieniu „Czwartej Tajemnicy Fatimskiej”?
- Czy jest to zapowiedź „Apokalipsy” i zniszczenia, a przynajmniej głębokiego kryzysu Kościoła?
- Kim byli wizjonerzy z Fatimy
- Co mówi o przyszłości Kościoła znana, bezsporna część objawień?

 Kto tak jak ja uważa, że te książki są warte przeczytania?

14 komentarzy:

 1. Tym razem nasze upodobania czytelnicze zgadzają się w 100%. Chętnie przeczytałbym każdą z wymienionych przez Ciebie książek. "Kniaziowskie rody kresowe" właśnie zamówiłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy kiedykolwiek przeczytam nie wiem, ale chciałabym. Sicardi czytałam biografię Matki Teresy bardzo mi się podobał styl jej pisania, taki pełen ducha.
   Myś

   Usuń
 2. We wszystkich książkach znalazłabym coś dla siebie :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książki, które dadzą nie tylko przyjemność czytania, ale i poszerzą wiedzę czytającego.

   Usuń
 3. Chętnie przeczytałabym "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" i "Dziewczyny z Powstania".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja też. Mam wielką nadzieję, że biblioteka się w nie zaopatrzy.

   Usuń
 4. Wszystkie tytuły są interesujące, ale też niosą ze sobą zbyt duży ładunek emocji - jak dla mnie to już za duży. Łatwiej jest czytać i szukałyśmy takich książek w młodości, niż teraz, gdy mamy swój indywidualny bagaż przeżyć i doświadczeń.
  Ja już chyba nie dam rady czytać, za bardzo to przeżywam.
  Muszę jednak obejrzeć film "Powstanie warszawskie", chociaż wiem, jakie to będzie przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że takie książki wyzwalają emocje. Dlatego trzeba je sobie dawkować.
   Po za tym my to znamy. Teraz trzeba, by poznawały kolejne po nas pokolenia.
   "Powstanie warszawskie" też bym chciała obejrzeć. Muszę się zorientować, gdzie najbliżej będą grać.
   Mieszkanie niby w mieście, a jak na wsi ma swoje zalety, ale i pewne niedogodności.

   Usuń
 5. "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" jest przepiękną książką o przetrwaniu w tych strasznych czasach. Niestety również dość smutną ale nie chcę zbyt wiele zdradzać .W każdym razie szczerze ją polecam. Sama chętnie przeczytałabym "Dziewczyny z powstania" i "Kniaziowskie rody kresowe" może dostanę w bibliotece później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile będzie to możliwe chętnie przeczytam.

   Usuń
 6. Wszystkie książki ciekawe. O powstaniu skończyłam wczoraj, w "Był dom..." Szatkowkskiej - nie wyglądały te powstańcze dziewczyny tak jak ta zadbana, w perfekcyjnym makijażu dziewczyna...
  O rodach kresowych za to chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki to pięta achillesowa wydawnictw. Górę bierze komercyjny charakter tytułu, a więc okładka ma za zadanie przyciągnąć wzrok, a na książce ma się zarobić. I dlatego mamy taki kicz.

   Usuń
 7. Na mojej liście czytelniczej wyświetla się początek recenzji "Kochanicy Francuza". Kliknęłam na link, lecz recenzji nie widzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wypadek przy pracy. Właśnie się nad nią mozolę i kliknęłam sobie nie tam, gdzie potrzeba było.
   Może jutro się ukaże, ale raczej w czwartek.

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.