sobota, 6 września 2014

Czytajmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

    „Do Trylogii można wracać jak do rodzinnego domu”.
                                                                                                                        Stanisław Lem

             Ostatnio zostałam wytypowana przez dwie koleżanki blogowe na FC do wymienienia "10 najważniejszych dla mnie książek". Mam z tym poważny problem, gdyż w swoim długim już w miarę życiu przeczytałam ogrom różnych książek i tak na gorąco nie potrafię wymienić te 10 najważniejszych. Może taki wykaz z czasem powstanie, a dzisiaj wymienię tę, która z pewnością znajduje się na początku tej listy, a jest nią uwielbiana przeze mnie w latach liceum Trylogia Henryka Sienkiewicza.
Tak, to była ważna dla mnie książka, w której zagłębiałam się z zapartym tchem. Może dlatego między innymi, że bardzo lubiłam historię a ta podana była przez Sienkiewicza w sposób fascynujący nie mówiąc już o wątkach miłosnych, które mnie jako nastolatkę bardzo wciągały.Wówczas były to pewno książki z biblioteki domowej mojej cioci, u której mieszkałam a mój domowy już trzytomowy egzemplarz pochodzi z 1989 roku i został wydany przez PIW.Książka już nie jest w idealnym stanie, gdyż była często czytana również na wyrywki. A niestety wydanie było zbyt delikatnie szyte jak na taką ciężką książkę.

A jaka Trylogia jest na Waszych półkach?

Dzisiaj nie włączę się w Narodowe czytanie Trylogii, ale chciałam zaakcentować, że warto ją czytać tym bardziej, że mimo, iż Prezydent czytał jej fragment dzisiaj publicznie została wycofana przez MEN z kanonu lektur dla liceów. O czym w ubiegłym roku dowiadywaliśmy się w sposób nieoficjalny z różnych źródeł.

20 komentarzy:

 1. W sumie wiem, że wypada znać, ale jakoś no... nie mogłam się przełamać nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz Trylogię czytałam będąc na wakacjach u cioci na wsi. Leżała pod szklanym blatem stolika i już sam fakt, że mogłam po nią sięgnąć był dla mnie nie lada radością. Nie pamiętam, czy był kłopot z dostępnością (w latach 70-tych raczej nie powinno być), czy też książka cieszyła się dużą popularnością w szkolnej bibliotece, czy wcześniej nie wpadłam na to, że chciałabym przeczytać, dość, że znalazłszy przepadłam dla świata i nie mogłam się od niej oderwać. Po latach przeczytałam ponownie (Potop i Pana Wołodyjowskiego) i mimo upływu czasu nadal jej lektura była przyjemnością. I cóż z tego, że nazywa się Sienkiewicza pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym, skoro nadal ma swoich wielbicieli, a przynajmniej Trylogia i Quo vadis. Pozwolę sobie zacytować fr. Z domu niewoli Obertyńskiej a propos Trylogii ...Pewnego dnia spostrzegam u któregoś z wysiedleńców brudną, wyniszczoną książkę. Pytam, co to. Trylogia! Pierwszy zdekompletowany ton Pana Wołodyjowskiego. Wpraszam się do kolejki czekających na ten rarytas ludzi- i oto pewnego dnia wojna, Sowiety, Amu-daria, wszy, głód- wszystko to znikło bez śladu, a obejmuje mnie dobroczynnym chłodem szmaragdowa zieleń letniczka imć Państwa Andrzejów, sapania Zagłoby i brzęki pszczół nad dzbanem. Najdroższa, nieporównana, niezawodna Trylogia! Umie się ją przecie na pamięć, zna doskonale dialogi, wie, jaki będzie koniec każdego zdania- a przecie czyta się ją zawsze, jak nową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny fragment przytoczyłaś. Pisał ją "ku pokrzepieniu serc" i tym była. I w tym fragmencie wyraźnie to widać. Wielka szkoda, że nie ma jej w kanonie lektur, bo wówczas chociaż część młodzieży by ją czytała.
   W moim domu nie było biblioteczki chociaż mama czytała namiętnie, głównie nocami, i to ona mnie zaraziła czytaniem, więc w szkole podstawowej odwiedzałam non stop bibliotekę, ale w liceum mieszkałam u cioci, która już miała świetnie zaopatrzoną biblioteczkę wydaniami klasyki z 50 lat. Tak, że tam miałam raj. I moje poważniejsze spotkanie z Sienkiewiczem, którego miała wszystkie książki wówczas miało miejsce.

   Usuń
 3. Ja też bardzo lubię Trylogię i na swój sposób włączyłam się w czytanie - opublikowalam recenzje mojej ulubionej części - Ogniem i Mieczem: http://zakurzone-stronice.blogspot.com/2014/09/niebezpieczenstwo-to-ogien-i-miecz.html. Bardzo lubię te powieści - tak samo jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to właśnie u Ciebie dowiedziałam się wczoraj o tym dzisiejszym dniu Narodowego czytania i też pozostawiłam swój komentarz.

   Usuń
 4. Ja osobiście jestem oczarowana Trylogią Sienkiewicza i bardzo się cieszę, że promuje się jej czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe co dali w zamian. Choć może lepiej nie wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak u rodzicow tez stoja te opasle tomiska! Przeczytalam owszem, ale niestety sie nie zakochalam...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam w domu takie trzy tomowe wydanie z wydawnictwa Zielona Sowa. "Potop" i "Pan Wołodyjowski" czytałam i bardzo mi się podobały, niestety ale "Ogniem i ..." nie czytałam, mam nadzieję że jeszcze nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trylogie mam w twardej okładce z... brązową czcionką, dość nietypowo jak na książkę. Ale pamiętam, że na studiach nie mogłam przebrnąć przez "Potop", prawie 2 miesiące się męczyłam z czytaniem, po prostu mi nie szło, a wcześniejsze tomy wręcz połknęłam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, specyfika mojego zawodu i to, że zajmuję się literaturą XIX wieku sprawia, że mogłabym o "Trylogii" mówić dużo... I długo :) Gorąco polecam i szczerze zachęcam do lektury, bo coraz rzadziej doceniamy, jakie skarby zostawiono nam w literackim spadku :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lektury dobrze się czyta, gdy nie mamy przymusu ich czytania. Pomimo iż lubię czytać książki, lektury były dla mnie mordęgą, nie wspominając o tym, że na Potopie poległam i obejrzałam film. Teraz co raz częściej mam ochotę na przeczytanie lektur, których kiedyś nie miałam serca czytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zazdroszczę Ci tego wydania... Jakże pięknie się prezentuje! Oczywiście mam trylogię. Każdą część jednak mam z innej bajki i innego wydania. Najbardziej lubię "Potop", mam do niego sentyment. Pana Wołodyjowskiego pokochałam w wersji filmowej. Najpiękniej wydaną na mojej półce częścią jest "Ogniem i mieczem". Obok serii Gołubiewa - trylogia jest u mnie najbardziej ulubioną serią historyczną:)

  OdpowiedzUsuń
 12. W swojej biblioteczce posiadam tylko "Ogniem i mieczem" które kiedyś otrzymałam w prezencie. Nie ukrywam, iż jeszcze za czasów gimnazjum/liceum podchodziłam do niej kilka razy - bezskutecznie. Być może tegoroczna jesień będzie okazją do tego, aby przełamać te lody? ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę wszystko mi się nie składa, żeby "Trylogię" przeczytać, mam nadzieję, że ta akcja mnie zmobilizuje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Trylogia jest jednak niesamowita, niesamowite jest w niej nawet to, że Sienkiewicz zaczął ją pisać jak miał bodajże 37 lat, a skończył jako 44latek. W sumie młody facet, w tym wieku pisarze często debiutują, a tu taka powieść, można powiedzieć powieść starego wyjadacza.
  Ale jest i druga strona medalu - olbrzymi sukces nieco Trylogii zaszkodził, bo przecież ksiązka tak popularna nie może być lekturą ambitną. Do tego trzeba jeszcze dodać że to lektura szkolna, a lektur nikt nie lubi (paradoksalnie wycofanie jej z listy może jej więc pomóc)...
  I dlatego podoba mi się ta akcja z czytaniem Trylogii, myślę że pomoże odczarować książki, które chyba wszyscy mają, ale mało kto się przyznaje że je ceni literacko.
  Wydanie masz naprawdę zacne - u mnie zwykłe broszurowe, szkolne. ale kiedyś się dorobię:)

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie są Dzieła Sienkiewicza, ale czegoś w nich brakuje i nie pamiętam, czy nie którejś części z Trylogii właśnie. Komuś się pożyczyło i tak to dziś wygląda :(

  OdpowiedzUsuń
 16. U mnie też Trylogia Sienkiewicza:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.