poniedziałek, 26 września 2016

A może warto skorzystać z tej oferty.



Zaglądnęłam do Matrasa w sieci, bo dawno tam nie wpadałam i stwierdziłam, że warto się jego ofercie przyjrzeć, gdyż znajdzie się tam dla każdego coś ciekawego.

A na co ja zwróciłam uwagę : 

Zostawić Islandię

Islandia – odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów – urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy. Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie.  Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje. Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj.



Sekretne życie drzew

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy. Peter Wohlleben – leśnik z ponaddwudzistoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach i podczas seminariów. „Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”. Sally McGrane, „New York Times”Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem. Adam Wajrak Książka ta powinna znaleźć się na półce każdego, komu zależy na zrozumieniu przyrody i na jej losie, kto ma zielone serce. Maja Popielarska.

 


Ostatnie rozmowy


 Papież emeryt przerywa milczenie! Książka Ostatnie rozmowy 9 września w księgarniach. Sensacyjny wywiad-rzeka Benedykta XVI z Peterem Seewaldem.   Ta wiadomość przez ostatnie miesiące trzymana była w ścisłej tajemnicy. Benedykt XVI po wielu przemyśleniach postanowił, że po raz ostatni zabierze publicznie głos. Współautorem publikacji nie mógł zostać nikt inny, jak tylko Peter Seewald, autor jego wcześniejszych bestsellerowych książek-wywiadów. Owocem wielu wspólnych spotkań są odważne, szczere i w wielu momentach zaskakujące Ostatnie rozmowy.   Sensacyjna książka-testament Benedykta XVI ukaże się 9 września równocześnie w kilkudziesięciu krajach. Papież emeryt zapowiada, że to jego ostatni publiczny wywiad. Na razie tekst publikacji znają nieliczni. „Zaskakująco odważna i szczera” – tak książkę ocenia polski wydawca. „Wzbudzi wiele dyskusji” – dodaje. Zdaniem tłumacza, ks. Jacka Jurczyńskiego SDB, „daje ona czytelnikom możliwość bliższego «kontaktu» z człowiekiem, którego się widziało i słyszało, a jednak się go nie zna. Wiele poruszonych przez papieża kwestii daje odpowiedź na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Peter Seewald zadaje je swojemu rozmówcy w naszym imieniu“.   W Ostatnich rozmowach emerytowany papież mówi wprost o powodach swojej rezygnacji, kluczowych momentach pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy – Franciszku. Opowiada także o trudnych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na Tronie Piotrowym, m.in. o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Benedykt XVI nigdy wcześniej nie mówił w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła. Jeden z największych teologów i myślicieli naszych czasów opowiada również o swojej rodzinie i innych drogich mu osobach, a także o ważnych chwilach w swojej biografii. Po raz pierwszy w historii Kościoła papież podsumowuje swój pontyfikat oraz szczerze odpowiada na pytania, które od kilku lat nurtują nie tylko dziennikarzy, ale i wielu katolików.   W Polsce książka ukaże się nakładem Domu Wydawniczego „Rafael”. * Peter Seewald – dziennikarz, jeden z najważniejszych niemieckich autorów książek religijnych, którego wywiady z Josephem Ratzingerem, późniejszym Benedyktem XVI, stały się bestsellerami: Sól ziemi, Bóg i świat oraz Światłość świata.



 Pokolenia w czerni


Losy bohaterów tej książki - miejscami dramatyczne, a innymi razy wręcz przeciwnie, zabawne – to tylko pretekst, bowiem rozgrywają się na tle autentycznych wydarzeń z końca II wojny światowej i okresu utrwalania władzy ludowej na Górnym Śląsku. Dla mieszkańców tego regionu to czas wyjątkowo trudnych i bolesnych doświadczeń, które przekładają się na ich rodzinne, zawodowe i społeczne relacje. Żołnierska służba w Wehrmachcie, pod wodzą gen. Andersa czy u boku Armii Czerwonej - podobnie jak mordy, gwałty i grabieże ze strony „wyzwolicieli”, jak katorżnicze wywózki Górnoślązaków w głąb Związku Radzieckiego i dyskryminowanie ich nie tylko przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa - nie podlegają tu ocenie. Są za to wplecione w dość barwą opowieść o ludziach, którzy to przeżyli, którzy od pokoleń są ze sobą zżyci, których łączy śląska tożsamość, mimo wielu przeciwności i zawiłości, jakie pochodzą z obcego im świata. W stylu typowym dla Jerzego Buczyńskiego, autora tej powieści, jej narracja nakreślona jest językiem literackim, natomiast dialogi zostały przytoczone gwarą śląską, w zapisie fonetycznym, co stanowi próbę możliwie wiernego, choć i tak trudnego do uchwycenia w pisowni, żywego języka.





Nim zakwitną jabłonie







Książka jest wyprawą autorki w czasy jej dzieciństwa. Opowiedziana z wielką dbałością o szczegóły rodzinna historia pozwala przyjrzeć się zwykłemu codziennemu życiu autorki i jej bliskich. To fascynująca podróż w świat, którego już nie ma – do zapachów i klimatów przedwojennej Warszawy oraz Wilna w przededniu i w pierwszych dniach II wojny światowej. To także opis trudnych chwil przeżytych w górnośląskim miasteczku podczas wojny. 






Mój różaniec



Watykański egzorcysta udowadnia, że modlitwa różańcowa jest najpotężniejszym egzorcyzmem, a w kolejnych tajemnicach ukryta jest cała Ewangelia! Ojciec Gabriele Amorth przez wiele lat pomagał tym, których zniewolił zły duch. Jego najskuteczniejszą bronią zawsze była modlitwa – wzywał pomocy różnych świętych, odmawiał znane od wieków formuły, ale dopiero kiedy się gał po różaniec, siły ciemności ustępowały światłu, którym jest Maryja. Zebrane w jednym miejscu rozważania towarzyszą ojcu Amorthowi każdego dnia. Ich celem jest przede wszystkim wyjaśnienie tego, jak potężną modlitwą jest różaniec, ale to także doskonała pomoc w jeszcze lepszym zrozumieniu jego wszystkich tajemnic. o. Gabriele Amorth – emerytowany egzorcysta Watykanu, założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, autor wielu publikacji, m. in. Atak złego, Egzorcysta Watykanu, Z Jezusem pokonać złego ducha, Będziemy sądzeni z miłości. 


Każdą z tych książek  chętnie bym przeczytała i widziała w swojej biblioteczce. Jednak na wszystkie sobie nie mogę pozwolić a poza tym cały czas realizuję zasadę "mniej kupuję niż czytam", ale dwie z nich sobie z pewnością nabędę a mianowicie trzecią i ostatnią. Niestety na razie tej z rozmową z Benedyktem XVI na razie nie ma na stanie. Trochę się spóźniłam. Ale nic to nabyłam sobie je obydwie w Taniej książce.

Widzicie tu coś dla siebie?..... chociaż nie ma tu kryminałów, czy obyczajówek.


________________________

Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony Matras.pl

12 komentarzy:

  1. Ja ostatnio w Matrasie kupiłam kilka książek za grosze. Warto więc zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam sie , ze nigdy ni ekupowalam w Matrasie, musze porownac z Tania ksiazka, bo tam zwykle kupuje. Bardzo ciekawy zestaw przedstawialas, chyba wszystkie te ksiazki przeczytalabym z checia, moze cos znajde na e-bookach:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I już się okazało, że "Zostawić Islandię" nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. Wyczytałam to w dwu opiniach. Mało w niej po prostu Islandii.

      Usuń
  3. Zainteresowała mnie jedna książka "Sekretne życie drzew". Jestem ciekawa tej pozycji. Coś odmiennego od tego co czytam na co dzień. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Będę szukać "Ostatnie rozmowy", ta pozycja mnie zaciekawiła...serdecznie pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  5. Jutro będę w mieście, więc pójdę do tej księgarni. Świetne książki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I co. Nabyłaś jakąś książkę?
      Ty zawsze możesz liczyć na te do recenzji.

      Usuń
  6. Koniecznie chcę przeczytać "Ostatnie rozmowy"
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już mogę czytać...właśnie ją otrzymałam z Taniej książki.

      Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.