poniedziałek, 16 listopada 2015

Coś o zdrowiu..... i jaką profilaktykę stosowała matka Louisa Armstronga.....       Nabyłam sobie ostatnio świetną książkę Marka Zaremby pt. Jaglany detoks. W książce tej autor prowadzący blog gotuj zdrowo.pl szeroko traktuje o zdrowym stylu życia i odżywianiu.
Książka, którą się świetnie czyta,  estetycznie wydana,  z wieloma kolorowymi zdjęciami zawiera nie tylko dobre rady jak sobie radzić z dolegliwościami, ale również sporo ciekawych przepisów na dania, których podstawą jest zapomniana a obecnie powracająca do łask kasza jaglana. Kaszę jaglaną sama mile wspominam ...lubiłam ją ugotowaną przez babcię na mleku z własnego, wyprodukowanego w gospodarstwie prosa, którego obecnie chyba trudno u nas spotkać a  kasza w sklepie jest z importu.
W książce swej Marek Zaremba kilka stron poświęca strajkującym jelitom i wczytując się w ten rozdział przypomniałam sobie co pisał w swojej autobiografii p.t. Moje życie w Orleanie Louis Armstrong o tym jak matka ich leczyła : 


       - Bałam się, że babcia cię nie puści. Zdaję sobie sprawę, że nie zrobiłam dla ciebie tyle, ile powinnam. Ale, synu, mama to nadrobi.
Żeby nie ten twój niedobry ojciec, wszystko poszłoby lepiej. Robiłam, co mogłam , ale zostałam sama jedna z tym maleństwem. Ty, synu, jesteś jeszcze za młody i całe życie przed tobą. Zapamiętaj to sobie : kiedy ktoś jet chory, nikt mu nic nie da. Dlatego musisz dbać o swoje zdrowie. To ważniejsze niż pieniądze. Chcę, żebyś mi przyrzekł, że do końca życia będziesz przynajmniej raz w tygodniu brał na przeczyszczenie. Przyrzekasz?
        - Tak, mamo - powiedziałem.
        - Dobrze. Teraz podaj mi pigułki z górnej szuflady w komodzie. Są w pudełku z napisem "Drażetki węglowe". Takie malutkie czarne.
        Wyglądały jak "Pigułki wątrobiane Cartera", tylko że były chyba trzykrotnie czarniejsze. Kiedy na życzenie matki połknąłem trzy takie pigułki, kobieta, która mnie przywiozła, powiedziała, że musi już iść.[str. 12]
        Jak już  mówiłem, matka zawsze pouczała mnie i Mamę Lucy o cudownym działaniu środków przeczyszczających.
         - Małe przeczyszczenie raz lub dwa razy na tydzień - mawiała - usunie wszelkie dolegliwości i zarazki, które nie wiadomo skąd biorą się w żołądku. Nie stać nas na jakiegoś lekarza za pięćdziesiąt centów czy dolara".[str.16]       Jednym słowem podstawą zdrowia są doskonale funkcjonujące jelita.  Warto więc o nich pamiętać... czyż nie?

       A książkę Marka Zaremby, który jest dietoterapeutą uważającym, że "kluczem do zdrowia jest synergia pomiędzy sferą materialną i duchową " żegnając się znów na cały tydzień  gorąco polecam.

I jeszcze na koniec jesienny akcent.....

12 komentarzy:

 1. Kasza jaglana powinna gościć na naszych stołach bardzo często, niestety nie zawsze o niej się pamięta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasza jaglana i soczewica to podstawa mojego jadłospisu (o mało nie napisałam jagłospisu - nawet nazwisko panieńskie miałam takie jaglane ;)
  Wychowałam się na jazzie - mieliśmy mnóstwo nagrań, a do teraz jedna z moich ulubionych płyt gramofonowych jest dwupłytowy krążek z koncertowymi nagraniami Satchmo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasza jaglana od jakiegoś czasu też powróciła do moich łask a gdy słucham Satchmo to zawsze przechodzą mnie ciarki...
   Mam stary winyl z jego utworami.

   Usuń
 3. Lubię kaszę jaglaną, właśnie dzisiaj gotuję...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 4. A gdzie te pastylki można nabyć:-)))))))
  Jaglaną gotuję na sliwkach wędzonych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawniej były w aptece.....nie stosowało się innych środków. Dzisiaj jest tych środków całe masy...tylko, że sa niezwykle szkodliwe dla jelit i flory bakteryjnej o czym stosujący je ulegając reklamom nie myślą....mając na względzie tylko doraźny skutek....
   Śliwki wędzone kocham.....one też pomagają.....

   Usuń
 5. Lubimy wszystkie kasze i często goszczą na naszym stole.
  Jaglana też.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak samo jak i ja...lubię wszystkie kasze i nawet tylko z mlekiem....

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.