sobota, 10 sierpnia 2013

Edyta Stein - siostra Teresa Banedykta od Krzyża.

źródło   Wczoraj kościół katolicki przeżywał liturgiczne święto Edyty Stein, która po nawróceniu na chrześcijaństwo wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych i przyjęła  imiona Teresy Benedykty od Krzyża. Edyta Stein, niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego, święta i męczennica Kościoła Katolickiego od 1 października 1999 roku jest Patronką Europy. Poszukując prawdy znalazła ją w nauce Jezusa Chrystusa a świadomie nawróciwszy się podążała za nim niosąc wraz ze swym narodem krzyż męczeństwa aż na Golgotę, którą stał się dla niej obóz  Auschwitz - Birkenau.
   
    Wspominam o niej między innymi dlatego, że w swym zbiorze bibliotecznym mam książkę wydawnictwa M z 1994 roku, która zawiera listy, jakie wpierw jako Edyta Stein,  a później już jako siostra Teresa Benedykta od Krzyża,  pisała w  latach 1917-1938 do Polaka Romana Ingardena. Jeden z tych  listów prezentuję poniżej.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 kliknij, by powiększyć

3 komentarze:

 1. Czytałam o niej w książce z serii Sfery "Trzy kobiety w dobie ciemności" i dzięki temu Edytę Stein poznałam, mało się o niej mówi, chociaż zakonnica, męczennica, ale żydówka, może jeszcze Kościół w mojej parafii boi się poruszać takie tematy, uprzedzenia, antagonizmy są zbyt żywe. Oby się to kiedyś zmieniło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie się zmieniało, gdyż Franciszek nie ma uprzedzeń i daje temu wyraz. Była żydówką, ale dała świadectwo wiary i obecnie jest wielką postacią w kościele. Mój proboszcz takich obiekcji nie ma.

   Usuń
 2. Tak, akurat byłam w Kościele wczoraj i jej postać została dokładnie przywołana na mszy.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.