piątek, 16 maja 2014

Bitwa pod Monte Cassino we fragmencie książki Renée Bonneau.                            Monte Cassino rankiem 18 maja 1944 r. - źródło zdjęcia


          W tym miesiącu obchodzona jest 70-ta rocznica bitwy pod Monte Cassino. Zapowiadają się wielkie uroczystości tam, na miejscu, gdzie na polskim cmentarzu leży 900 naszych żołnierzy, którzy poświęcili swe młode życie, by zdobyć wzgórze, które było dla nich jedną z wielu przeszkód w tej wojnie na drodze do powrotu do ojczyzny.
       Nie czuję się na siłach pisania na temat tego wydarzenia, które teraz historycy rozkładają na czynniki pierwsze wyciągając z jego przebiegu różne wnioski. Ale chcąc go wspomnieć na swoim blogu robię to przy pomocy fragmentu książki, którą nie tak dawno czytałam a mianowicie "Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino." - Renée Bonneau, o której można przeczytać tu.
                                                     klikasz w zdjęcie i go i powiększasz

* str. 10-11

1 komentarz:

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.