piątek, 13 grudnia 2013

Cytat na dzisiaj - Stefan Żeromski.     Dzisiaj w mediach , oczywiście nie mainstreamowych, ktoś zacytował Stefana Żeromskiego. Muszę się przyznać, że nie znałam tego cytatu a jest on wciąż aktualny. I pomyślałam, że nie zatrzymam go tylko dla siebie.


Portret Stefana Żeromskiego wykonany przez Kazimierza Mordasiewicza.


         "Trzeba rozrywać rany polskie, żeby się nie zabliźniły błoną podłości"

7 komentarzy:

 1. dość ciekawy - też go jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z cytatami z Żeromskiego to lepiej uważać, bo pisał też "Macież wy odwagę Lenina, żeby wszcząć dzieło nieznane, zburzyć stare i wszcząć nowe?" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy jeszcze nie mógł przewidzieć jak to faktycznie będzie wyglądać. Chciał zmian na lepsze, o tym marzył.

   Usuń
  2. Dobrymi chęciami, jak wiadomo, jest wybrukowane piekło. A to, że Żeromski nie mógł przewidzieć jak to będzie wyglądać, to chyba nieporozumienie - napisał "Przedwiośnie" w 1924 r. a wówczas już bardzo dobrze było wiadomo czym pachnie "odwaga Lenina" zwłaszcza, że kilka lat wcześniej można jej było zasmakować pod samą Warszawą. Na szczęście okazało się, że tylko nieliczni ją mieli bo pewnie dzisiaj mówilibyśmy po rosyjsku.

   Usuń
  3. Trudno mi polemizować, gdyż nie znam całkowitych poglądów pisarza ani jak one ewoluowały, ale skoro tak piszesz marzył niebezpiecznie.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.