niedziela, 3 lutego 2013

Garść wspomnień i nowe nabytki ksiązkowe.)


/źródło/
W odległej młodości,  w końcu lat 60-tych i w latach 70-tych ubiegłego stulecia / udało mi się żyć na przełomie stuleci/ namiętnie rozczytywałam się w powieściach Krystyny Siesickiej, której bohaterki i bohaterowie byli mniej więcej w moim wieku. Każdą nową książkę jaka się pojawiła kupowałam, czytałam i pozostawiałam w biblioteczce. Przeczytałam ich sporo :
Zapałka na zakręcie, Jezioro osobliwości, Czas Abrahama,Beethoven i dżinsy,Zapach rumianku,Fotoplastykon,Ludzie jak wiatr,Agnieszka, Łukasz, Obok mnie,Nieprzemakalni,Między pierwszą a kwietniem, ale przyszedł czas, gdy przestałam czytać książki dla młodzieży i jakby zapomniałam o pisarce. Książki leżały nadal w biblioteczce, aż sięgnęła po nie córka.  Podczytując  blogi czytelnicze  oczom nie wierzyłam, jak  płodną pisarką jest Krystyna Siesicka i ile jej powieści nie poznałam i raczej już nie poznam, chyba, że jeszcze niektóre.
 A dlaczego piszę to wszystko, a to dlatego że wpadł mi w oko na allegro :


  który okazał się być kontynuacją "Zapałki na zakręcie"chociaż, jak sama pisarka stwierdza jest jednak powieścią trochę inną niż "Zapałka", gdyż zmienił się świat wokół Marcina i Magdy, który ich również zmienił. Książkę kupiłam głównie dla córki, ale jak już trafiła do naszej biblioteczki to przyjdzie mi wrócić do czasów młodości i przeczytać znów "Zapałkę" przed zapoznaniem się dalszych losów Magdy i Marcina..
Córka przeczytała książkę w jednym dniu, ale też nie jest to obszerna pozycja.

    I jak zwykle, gdy kupuję na allegro, tak i tym razem zrobiłam przegląd tanio sprzedawanych pozycji przez ten akurat antykwariat i nabyłam 6 różnych pozycji książkowych  po złotówce. Oczywiście nie są to nowości, więc pewno nie będą to tytuły przez Was znane, ale wydały mi się interesujące.
 
A oto one :

Cudowna moc miłości - Kristin Hannach/ podobno wzruszająca opowieść o potędze miłości/
Bohater Warszawy Ksiądz Kapelan Ignacy Skorupka - Stanisława Helsztyńskiego / podobno książkę tę ,pomijaną najczęściej w oficjalnych wykazach powieści historycznych autora po raz pierwszy wydano w 1923 roku/
Niebieska żegluga - Anne Tyler /autorka, która w 1989 roku otrzymała nagrodę Pulitzera/
Niebo naszych ojców - Józef Hen / zbiór opowiadań - do tej pory nie czytałam nic z jego prozy, a pisał sporo, jak się zdążyłam zorientować/
Madonna z Doliny Śpiewu - Jana Wiese/debiut literacki  tego zupełnie mi nieznanego norweskiego  pisarza i wydawcy/
Pamiętnik byłego posła ziemi pruskiej - Natalisa Sulerzyskiego / coś z historii/.
  Wygląda na to, że w moim domu też będzie spory antykwariat.

26 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, też mam jej książki."Słoneczniki" były bestselerem moich młodzieńczych lat.)

   Usuń
 2. uwielbiam Krystynę Siesicką, zresztą na moich blogach mam cytat z "Jeziora osobliwości"

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie zdobycze cieszą ogromnie. A Siesicką czytywałam w wieku nastu lat. Uwielbiałam jej powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, Siesicka należy do grona moich ulubionych pisarek :) i mam podobnie z Allergo - łowię jedną pozycję, ale potem w trakcie "buszowania" znajdę kilka innych perełek ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że blogerzy nie przestraszyli się profesjonalnej pani krytyk i wciąż zamieszczają stosy czy "stosiki". Bardzo mnie to zresztą cieszy, bo jestem ich fanką, a i sama je czasami prezentuję, jeżeli uzbiera mi się pokaźna książkowa wieża :)

  Siesicką uwielbiałam, kiedy byłam nastolatką. Zaczytywałam się w jej powieściach i czerpałam z nich wiele przyjemności. Być może pora ją sobie przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje stosiki nie są recenzenckie, nie zawierają nowości więc nawet trudno o to by gdzieś książka się powtórzyła a kto wie mogą być czasem pomocne w doborze literatury do czytania.Ja tak korzystam ze stosików innych blogerujących czytaczy.)

   Usuń
 6. Zaczytywałam się kiedyś Siesicką. "Zapałka na zakręcie" oczywiście była jedną z moich ulubionych. Ten ciąg dalszy czytałam, ale to już niestety nie było to.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki pani Siesickiej były moimi ulubionymi książkami, kiedy byłam młodsza :-) chętnie powróciłabym do ich czytania!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zaczęłam przygodę z tą pisarką w wakacje dopiero. Przeczytałam "Trzynasty miesiąc poziomkowy", który bardzo mi się spodobał. "Zapałkę na zakręcie", która już mniej, aczkolwiek nadal ciekawa. Jednak przez "Pejzaż sentymentalny" przebrnąć właściwie nie mogłam. Widać było, że autorka pisała z przymusu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może dobrze wyczułaś, gdyż sama stwierdziła/czytałam na okładce/, że pisała jakby pod presja czytelniczek, które czekały na dalszy ciąg.)

   Usuń
 9. czytywałam Siesicką, ale kiedy parę miesiący temu sięgnęłam po jej książkę miałam negatywne odczucia...
  a w którym to antykwariacie łowisz takie książki w takich cenkach? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. na allegro jest ich sporo, wystarczy szukać tytułu po najniższej cenie .)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam kilka książek Siesickiej, gdy byłam nastolatką. Moją ulubioną była właśnie "Zapałka na zakręcie". Nawet nie wiedziałam, że autorka napisała jej kontynuację.

  Jestem ciekawa, co to za antykwariat. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na allegro jest ich sporo, wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę tytuł i szukać niskiej ceny.)

   Usuń
 12. Czytałam chyba coś Siesickiej:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mile wspominam Siesicką choć było to już bardzo dawno temu
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Siesicka to także autorka mojej młodości. Moją ulubioną pozycją było "Jezioro osobliwości". A parę lat temu odkryłam, że potrafi też pisać świetne książki dla młodszego czytelnika.

  Gratuluję nabytków. Rzeczywiście nie są mi znane te pozycje, ale mam nadzieję, że zapoznam się z nimi dzięki Twoim recenzjom. Życzę miłego czytania.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy ten stosik, oby Ci przyniósł mnóstwo radości:)
  Z Siesicką jakoś nigdy nie było mi po drodze i pewnie już tak pozostanie...:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewno gdybym dzisiaj była w Twoim wieku też by mi było nie po drodze,kto wie.)

   Usuń
 16. Wstyd się przyznać, ale ja jeszcze nie zaznajomiłem się z Allegro, mimo że różne cudeńka można na nim kupić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To żaden wstyd, masz na to mnóstwo czasu.)

   Usuń
 17. Ach Siesickiej to ja tez się naczytałam w latach szczeniackich :) najbardziej lubiłam "Jezioro osobliwości" :) te książki czytała wcześniej moja mama, później ja, teraz jestem ciekawa, czy moja 10-letnia siostra za kilka lat zainteresuje się twórczością autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie byłabym tego pewna, gdyż dzisiaj iny rodzaj literatury święci trumfy, chociaż nasze gusta bywają przez dzieci powielane.)

   Usuń
 18. Bardzo lubiłam książki Slesickiej. Do tej pory został mi ogromny sentyment do klimatu tamtych powieści. Pamiętam, że jako dziecko miałam okazję poznać córkę Pani Krystyny, z którą szusowałyśmy na nartach - przemiła osoba(wtedy byłam brzdącem a ona młodą kobietą). To było wtedy, gdy dziadek po raz pierwszy zabrał mnie ze sobą w góry na ferie. Piękne wspomnienia :) Dziękuję i pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.