piątek, 15 stycznia 2016

Papusza..........          Wczoraj oglądnęłam "Papuszę". Film w konwencji czarno-białej, co mi się niezwykle spodobało, świetnie oddaje klimat życia wędrujących taborami Cyganów i pokazuje zmianę ich życia po zmuszeniu ich przez państwo do osiedlania się, co z czasem stało się przyczyną degradacji tego dumnego narodu. Głównym wątkiem filmu jest oczywiście pełna osobistego dramatu historia cygańskiej poetki Papuszy, której nieszczęściem stała się tworzona przez nią poezja a wydana przy współudziale Jerzego Ficowskiego, który poznał i opisał życie polskich Cyganów w swoich trzech książkach.  Film oparty na książce Angeliki Kuźniak pod tym samym tytułem pozwala w jakimś stopniu poznać losy Cyganów i wzrusza trudnym życiem Papuszy wśród swoich. 
     Ale czy faktycznie taki był koniec znajomości Papuszy z Jerzym Ficowskim, jak nam to pokazuje film?
Znalazłam w internecie film z w 1974 roku, w którym Jerzy Ficowski przeprowadza wywiad z Papuszą, a w którym wspomina ona swoje życie w taborze i swą z nim znajomość oraz recytuje swoje wiersze.

Polecam gorąco  ten znakomity reportaż, w którym poznajemy prawdziwą Papuszę, niezwykłą Cygankę o dużym  uroku osobistym, z pięknych wierszy której  przebija ogromna tęsknota poetki zmuszonej wraz z taborem do Wielkiego postoju za czasem, gdy wędrował on po polskiej ziemi a Cyganie byli wolnymi ludźmi.....żyjącymi w rytm natury, który przymuszał ich  wiosną wyruszać w drogę.
 Muzyka Jana Kantego - Pawluśkiewcza porywa za serce.

___________________________

Książki z poprzedniego posta powędrują do  : 

 Basi Pelc - "Droga przez mękę"
 Jadwigi Kluczyńskiej - "Konsul honorowy"

9 komentarzy:

 1. Dziękuję, dziękuję, dziękuję!!! Ależ się cieszę z książki. Akurat skończyłam czytać, to już poczekam na tę :))) Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Papuszę" - świetny reportaż, bardzo smutna historia. Filmu jeszcze nie widziałam, muszę to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele można się z tego reportażu dowiedzieć o tym czym była swoboda poruszania się dla Cyganów. Smutne jest to, jak bardzo ten naród nomadów się zdegenerował nie będąc e wstanie się zasymilować do nowych warunków.

   Usuń
 3. Widziałam w programie, że mają wyemitować film, ale jak dla mnie to za późno. Żałuje, że nie wcześniej. Dziękuję za inne źródła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muzyka rzeczywiście robi wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny, wysublimowany film, plastyczny i taki inny ..
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jednak do oglądania na dużym ekranie......żałuję, że nie wybrałam się do kina.

   Usuń
 6. Muszę zaznajomić się z Jej poezją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dość sporo o Papuszy przypominając sobie życiorys Tuwima. Niesamowici ludzie.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.