wtorek, 7 kwietnia 2015

Co nowego w książkach.....            Na razie odreagowuję po przedświątecznych i świątecznych dniach. Po przygotowaniach, gościach, wizytach ......i tak dalej.
A poza tym aura co rusz się zmieniająca z wiosennej na zimową i odwrotnie daje mi popalić mocno więc kiepsko mi się myśli. By jednak nie zamilknąć dzisiaj post o  książkach, które mnie ostatnio zainteresowały :
Związek Radziecki, koniec lat 40. ubiegłego wieku. Ofiary Wielkiej Czystki, więźniowie stalinowskich łagrów, którzy od lat uznawani są za zmarłych, znów pojawiają się w życiu swoich bliskich. Spotkania zawsze są przelotne, a dziwne zachowanie i przerażający wygląd skazańców sprawiają, że świadkowie starają się jak najszybciej o nich zapomnieć.
Po latach, gdy Związek Radziecki upada, wnuk jednego z represjonowanych podejmuje własne śledztwo, starając się wyjaśnić tajemnicę zagadkowych powrotów. Trop prowadzi go do gorliwie strzeżonego łagru, gdzie w nieznanym celu przetrzymywano tych więźniów, którzy mimo tortur nie przyznali się do winy. Poszukiwanie ukrytego "drugiego dna Imperium" obraca się w odrealnioną wędrówkę po obłąkanych syberyjskich wioskach, w których rzeczywistość miesza się z koszmarem, a przeszłość  z teraźniejszością.
Dmitrij Bykow  jeden z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich pisarzy, poeta, krytyk literacki i publicysta. Choć nie jest politykiem, jest wymieniany w szeregu liderów ponadpartyjnej antyputinowskiej opozycji. Dzięki swojej postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom na temat aktualnej rzeczywistości stał się głosem rosyjskiego protestu. W swoich książkach umiejętnie łączy elementy kryminału, antyutopii, a nawet thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością Rosji.
Jego powieść Uniewinnienie jest mistrzowską próbą zrozumienia irracjonalnej tęsknoty za radziecką przeszłością ubraną w formę literackiej prowokacji.

Generał Władysław Anders wszedł do historii przede wszystkim jako twórca i dowódca Armii Polskiej w ZSRR oraz dowódca słynnego 2 Korpusu Polskiego, który walczył w krwawej bitwie o Monte Cassino. Ale fakty znane z podręczników i opracowań dotyczących II wojny światowej nie wystarczą. O życiu prywatnym generała, rodzinie, marzeniach, słabostkach, a także o walce o właściwą pamięć o nim opowiada w swej książce jego córka  Anna Maria Andres. Obok wielu ciekawostek i fotografii z rodzinnego albumu Andersów "Córka generała i piosenkarki" ukazuje losy Polki, urodzonej po wojnie na emigracji, dziecka znanych rodziców, które dorasta i szuka własnej życiowej drogi w pędzącym wciąż naprzód świecie.


 Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz!

Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii, KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony.

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano "lek" na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować ? bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia, miała ich ponad pięćdziesiąt.


Od 1989 r., od Okrągłego Stołu, gdzie doszło do zawarcia kontraktu między komunistycznym establishmentem a częścią przedstawicieli "Solidarności", którzy zdradzili idee Sierpnia 80 i ogłosili się samozwańczo elitą narodu, rozpoczęły się powolny demontaż i wyprzedaż polskiego państwa za plecami społeczeństwa. Wraz z niszczeniem państwa dokonuje się od lat zamierzone i w szczegółach zaplanowane niszczenie polskości,  zarówno wielowiekowej polskiej tradycji i dorobku kulturalnego opartego na chrześcijańskich wartościach, jak i współczesnej polskiej gospodarki, zwłaszcza przemysłu. Ów tragiczny proceder nazywamy w tej książce "wygaszaniem Polski", bo jak wykazała walka rządu z górnikami, teraz niczego się nie likwiduje, np. kopalń, lecz "wygasza", kolejne oszukańcze słowo w lewackiej nowomowie.
Wygaszanie Polski lawinowo nabrało na sile po śmierci św. Jana Pawła II i jeszcze przyspieszyło po katastrofie smoleńskiej. Dwudziestu jeden wybitnych autorów : naukowców, publicystów, posłów, specjalistów z wielu dziedzin dokonuje niezwykle trafnej, przenikliwej analizy obecnej sytuacji w naszym kraju. Ci wybitni patrioci analizując postępującą gwałtownie degrengoladę państwa, potrafią zarazem dać odpowiedź na pytanie: co robić, by zatrzymać dokonujący się na naszych oczach kolejny rozbiór Polski.
Co o nich sądzicie?

"Uniewinnieniem" zainteresowała mnie Ania .

__________________________

Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony Selkar.pl 
11 komentarzy:

 1. Historia kotów i Wygaszanie Polski by mnie interesowały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia Kotów to coś dla mnie :D Ta okładka jest świetna <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę Anny Marii Anders przeczytałabym chętnie...

  OdpowiedzUsuń
 4. wszystkie, tylko skąd wziąć czas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego zestawu najbardziej ciekawi mnie "Historia kotów".

  OdpowiedzUsuń
 6. "Historia kotów" mnie bardzo zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie ,,Uniewinnienie" byłoby ciekawą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 8. W pierwszej kolejności sięgnęłabym po książkę rosyjskiego pisarza. Przeczytałam już kilka rosyjskich powieści i zapisały się w mojej pamięci bardzo dobrze. Chętnie dam szansę kolejnemu egzemplarzowi :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zainteresowała mnie książka Bykowa. Chyba kupię ją ojcu, a później sama skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ,,Uniewinnienie" szczególnie mnie ciekawi!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję bardzo za wzmiankę o mnie! ;)
  Ja zainteresowałam się "Wygaszaniem Polski".
  Historia kotów? Też ciekawe. Rozgrywa się na moich oczach, codziennie, bo mam 4 kocie łachudry. ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.