wtorek, 27 stycznia 2015

Podróż Do Piekła - 70 rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.       "Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz – dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. Postęp cywilizacji – tak! lecz postęp kultury? – śmieszne. Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. Przerażająca rzecz, nie ma na to słów! Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie… lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi"!

  
                        Tak napisał w swym raporcie  z pobytu w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau w 1945 roku Witold Pilecki. / Źródło - Wikicytaty./

Dokument przeraża i porusza do głębi......

10 komentarzy:

 1. Niesamowita rocznica, o której nigdy nie należy zapominać. Jesteśmy to winni ofiarom.
  Dzisiaj rano oglądałam tv polską, mówiono o rocznicy wyzwolenia obozu i tak się zastanawiałam, jak rocznice przeżyją ci, którzy przetrwali obozową gehennę, a którzy maja być dzisiaj na terenie Auschwitz.
  Czytałaś biografię, raport Pileckiego? Coś czego nigdy się nie zapomina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znałam dwie panie z Nowego Sącza, które dwa lata spędziły w Auschwitz. Jedna, Urszula, zmarła mając 82 lata kilka lat temu a drugiej, Grażyny, nie widziałam już chwilę, ale to była piękna mocna kobieta więc może jeszcze kiedyś ją zobaczę.
   Te wspomnienia się nie zacierają...to niemożliwe.....ale z pewnością były wypierane z pamięci....

   Nie czytałam...muszę ją zdobyć....

   Usuń
 2. Ważna, symboliczna rocznica.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy mozna mowic o wyzwoleniu?
  https://forumemjot.wordpress.com/2015/01/27/nikt-nie-wyzwalal-auschwitz-i-birkenau-oswiadczenie-sp-pplk-kazimierza-kemmera/

  OdpowiedzUsuń
 4. Pół roku temu byłam w Auschwitz... Robi wrażenie!
  I zgadzam się ze słowami pana Witolda - zezwierzęcenie to obraza dla zwierząt. Mówi się też np. pijany jak świnia... A czy świnia pije?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj oglądnęłam film ten, który czekał 70 lat na upublicznienie......ja te obrazy pamiętam, widziałam nie raz, ale gdy wczoraj zobaczyłam obóz w Bergen - Belsen przeżywałam to od nowa.....jak ktoś takie obrazy zobaczył nie był w stanie ich zapomnieć....i to mówili ci co to widzieli .....

   A wokół tych obozów istniała można rzec sielanka...Niemcy żyli sobie jakby nic złego się nie działo....

   Usuń
  2. Też obejrzałam ten film. Amerykanie i Brytyjczycy wyruszyli na front z najlepszymi operatorami kamer. Nie wiedzieli, czego mogą się spodziewać, ale wiedzieli, że powstanie film, dokumentujący i odpowiadający na pytania żołnierzy, dlaczego walczą. Smutne jest to, że jeszcze w trakcie porządkowanie Europy Brytyjczycy już zaplanowali manipulowanie historią w imię nowych celów - co wyraźnie zostało w filmie powiedziane.
   A te obozy na terenie Niemiec i Austrii były na wyciągnięcie ręki zwyczajnych obywateli, którzy podobno nic nie wiedzieli - teraz niektórzy z ich potomków biorą udział w wybielaniu się przy udziale innych matołków, znawców historii. Historia II wojny światowej to w dalszym ciągu polityka.

   Usuń
  3. Niestety wówczas wszystko zależało do sił, które ustaliły nowy porządek w Europie....a te siły zdecydowały, że Niemcy zachodnie będą znów potężnym państwem i partnerem gospodarczym a zatem nie należało epatować świata tym co tam zobaczono. Wypaczanie historii to jeden z największych grzechów rządzących......i to trwa nadal. Dzisiaj w zasadzie głównie dzięki internetowi i niewielkiej ilości dobrych książek można dowiedzieć się prawdy historycznej o wydarzeniach w XX wieku.....

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.