czwartek, 3 kwietnia 2014

Kończymy zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra.


      Kontynuując zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra podziwialiśmy jej bogato zdobione  wnętrze. Dzisiaj kalejdoskop zdjęć. Tylko część opisałam. Niestety to wymaga czasu, a tego mi trochę brak.

              Barokowy grobowiec papieża Aleksandra VII, którego pontyfikat rozpoczął się w 1655 roku i trwał do jego śmierci w roku 1667. Dzieło Berniniego.

                        Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Ołtarz powstał z okazji kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque w 1923 roku. Został ozdobiony mozaiką zainspirowaną obrazem Carlo Muccioli.
          Mozaika ołtarzowa w Kaplicy Chrzcielnej /Baptysterium/ - powstała w 1722 roku, wiernie według projektu malarza z Marchii, Carlo Maratty. Przedstawia chrzest Jezusa przez Jana Chrzciciela, w rzece Jordan.Zakończyliśmy spacer po wnętrzu Bazyliki Świętego Piotra przed "Pietą", jednym z największych dzieł Michała Anioła


i modlitwą u grobu Jana Pawła II, do którego jakoś nie mogliśmy trafić, a on znajduje się po prawej stronie Bazyliki, między Pietą a Kaplicą Najświętszego  Sakramentu, w  Kaplicy Świętego Sebastiana.


21 komentarzy:

 1. Zdjęcia są piękne, a z pewnością nie odzwierciedlają prawdziwego piękna. Chciałabym to zobaczyć na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Arcydzieła sztuki, a budynek imponujących rozmiarów. Jest co oglądać, też chciałabym kiedyś to zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bazylika jest jednak wspaniała. Ilekroć tam jestem to sobie myślę, że nawet na najbardziej zatwardziałym ateiście, to miejsce z racji potęgi i piękna musi robić oszałamiające wrażenie.
  A z jeszcze innej strony, budowanie świątyni tak pełnej wspaniałości, luksusowej w czasach, gdy większość ludzi głodowała, bo tak było, żyła w nędzy, było delikatnie ujmując nie na miejscu. Ale budowla jest wspaniała, to fakt. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miewam takie dylematy. Staram się nie osądzać, gdyż sprawiedliwości jak świat światem nie było i nie będzie. Wystarczy pomyśleć jakie dzisiaj ogromne pieniądze ludzie bogaci wydaja na byle co, w sumie na konsumpcję.
   Ale nie ulega wątpliwości, że wszystkie te dzieła kosztowały - być może i te pieniądze, które pochodziły od bogatych i tak inaczej nie byłyby wydane.
   Dziękuję za miłe słowo pod adresem zdjęć.

   Usuń
 4. Same cudowności :) mam nadzieję, ze kiedyś będę mogła zobaczyć te cuda na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech, chyba nie muszę mówić jak bardzo chciałabym się tam znaleźć. Założę się, że na żywo jest o wiele piękniej, zdjęcia nigdy nie oddadzą do końca rzeczywistego piękna miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam, to jedna z najpiękniejszych moich podróży... szczególnie miejsce spoczynku naszego ukochanego Papieża... gdy ja tam byłam, nie wolno było robić zdjęć przy grobie Jana Pawła II.

  Na pewno jeszcze kiedyś pojadę do Włoch. Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja się rozsmakowałam . A ponieważ to co zobaczyłam to pewno ani 1/3 piękna jakim Rzym został przez wieki obdarowany więc może uda się tam być jeszcze raz.

   Usuń
 7. Monumentalne i Michał Anioł i wszystko niezwykle wiekowe i piękne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam w Bazylice tylko raz, w 1993 roku, na audiencji u Naszego Papieża. Niezapomniane przeżycia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdjęcia przepiękne, które choć troszkę ukazały mi piękno Bazyliki. Cudowna architektura. Tak chciałabym tam pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy... piękno, a zarazem przepych:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że tłok był jakby mniejszy, bo ja nie mogłam zrobić w zbliżeniu zdjęcia Piety. Schodziliśmy też na miejsce poprzedniego spoczynku Jana Pawła II i marmur "czeka" na kolejnego papieża. Czekam na dalsze fotografie, bo tęsknię za Rzymem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą, będą, bo mam ich mnóstwo. Już wyjdę z Placu Św. Piotra.

   Usuń
 11. Nie pisz, że nie masz czasu, bo rozwiewasz moje marzenia, przy życiu trzyma mnie myśl, że jak przejdę na emeryturę to wreszcie będę miała czas. Nie odbieraj mi złudzeń. Moim skromnym zdaniem Goty watykańskie były właściwszym miejscem spoczynku naszego papieża, mimo wszystko było tam jakoś intymniej i zaciszniej. A w Bazylice jest trochę jak ... nie nie napiszę, aby nikogo nie urazić, ale tak mi się skojarzyło nieładnie. Z tego co słyszałam, papież nie życzył sobie pochówki w Bazylice, a skoro nie szanuje się życzenia takiej osoby, to czego sami możemy sobie życzyć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym chciała się zaangażować w obowiązki domowe tak od serca i wychodzić do ogrodu, który zrzucam na męża to musiałabym z czegoś zrezygnować i wtedy padło by chyba na ograniczenie czasu w internecie, by nie rezygnować z czytania. No może gdybym mieszkała w bloku byłoby inaczej.
   To prawda Groty, w których nie wolno niestety robić zdjęć to było idealne miejsce dla Jana Pawła II, w otoczeniu tych, którzy odeszli wcześniej, chociaż nie wszyscy tam leżą, gdyż też są w różnych miejscach bazylik. Ks. Twardowski też nie chciał być pochowany w Świątyni Opatrzności.

   Usuń
 12. Rzym to miasto które jeszcze przede mną a jego zwiedzenie to jedno z moich marzeń... Wspaniałą miałaś wycieczkę. Podejrzewam, iż zdjęcia te nie oddają prawdziwego klimatu i uroku tego miejsca prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością tak jest. Ale jednak czujemy się trochę zagubieni w tej chłodnej monumentalności.

   Usuń
 13. I znów kilka przepięknych zdjęć. Musiało być cudnie - to widać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ cudeńk! Wspaniałe zdjecia, świetnie uchwyciłaś barwy i światło w bazylice! Pełna profeska! Jestem zahwycona całą rzymską relacją. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu córki, która je robiła.

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.