piątek, 1 listopada 2013

Obchodzimy Święto Wszystkich Świętych.


         Dzisiaj obchodzimy  Uroczystość Wszystkich Świętych, a nie Dzień Zmarłych jak nazywano dzień 1 listopada  w socjalizmie. Kościół katolicki w tym dniu uroczyście świętuje znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych.

 Większość z nas spędzi ten dzień na odwiedzaniu cmentarzy, na których leżą nasi bliscy, lub tylko po to by poczuć klimat tych miejsc i zadumać się nad przemijalnością naszego bytu. Nigdzie tak jak  tam nie uświadamiamy sobie, że nasze życie tu na ziemi ma swój kres, tylko nie wiemy kiedy ten kres nadejdzie.

      W  "Gościu niedzielnym" na poprzednią niedzielę Leszek Śliwa tym razem zaprezentował  piękny obraz namalowany  w 1888 roku przez francuskiego  malarza realistę, Emile Frianta. Obraz Fariant zatytułował "Dzień Wszystkich Świętych".


Na obrazie tym malarz pokazał cmentarz w Dieuze - swojej rodzinnej miejscowości w Lotaryngii.

 Fariant zilustrował starą, sięgającą średniowiecza tradycję dawania w Dzień Zaduszny jałmużny żebrakom.W zamian oczekiwano, że żebracy będą się modlić za dusze zmarłe z rodziny swych dobroczyńców. W średniowieczu następny dzień zaczynał się po zmroku toteż wieczorem we Wszystkich Świętych odwiedzało się już cmentarze z myślą o zmarłych i dawało się jałmużnę żebrakom. W XIX wieku te zaduszne obyczaje rozszerzyły się na cały Dzień Wszystkich Świętych. Wówczas to we Francji przyjął się zwyczaj przystrajania grobów przede wszystkim chryzantemami.
I dzięki między innymi tym chryzantemom 1 listopada to  jeden z piękniejszych dni w roku. A jeżeli dopisze pogoda będzie jeszcze piękniej.I oby tak było.


źródło zdjęcia

15 komentarzy:

 1. Dzięki Natanno za ten wpis i za obraz Frianta! Dzięki temu poczułam atmosferę Wszystkich Świętych tu, daleko od domu. Zawsze jakoś lubiłam ten dzień, chociaż z biegiem lat jest to coraz bardziej smutne święto...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odchodzi coraz więcej bliskich nam osób dlatego się smucimy, ale przecież oni już osiągneli szczęści wieczne a jeżeli jeszcze nie to są na drodze do niego.

   Usuń
 2. Prosty i piękny wpis. Dobrze ujęłaś to co ważne w tym dniu.
  Dziękuję za te słowa i ilustrację do nich.
  Nie znałam tego obrazu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba dużo słów.
   Nie znałam również ani obrazu, ani malarza a jego realistyczne malarstwo jest jak się zdążyłam zorientować godne uwagi.

   Usuń
 3. Wszystkich Świętych! Choć widzę, a raczej słyszę, że ta dawna nazwa mocno wciąż zakorzeniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie - Wszystkich Świętych, gdyż Dzień Zmarłych obchodzimy jutro w Dzień Zaduszny. A zaczynamy już dzisiaj po południu odmawiając na cmentarzach różaniec za zmarłych.
   Wbrew tym, którzy chcieli, by Polacy obchodzili 1 listopada Dzień Zmarłych.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale miejmy nadzieję, że to mniejszość.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Bardzo chętnie.
   O ile dobrze się orientuję można go online też czytać.

   Usuń
 5. Masz rację, piękne święto, a i pogoda w tym roku dopisała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowny obraz, wspaniały wpis.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.