poniedziałek, 30 września 2013

Nowości książkowe na nowy tydzień.














    Nowy tydzień zacznę od trzech nowości, które mnie zainteresowały w Wydawnictwie Zysk i S-ka.



 A są nimi :




Na prastarej ziemi - Amitav Ghosha

      Egipt to zdumiewające miejsce, gdzie przeszłość uparcie wdziera się w teraźniejszość. Życie codzienne jest kolażem dziejów następujących po sobie cywilizacji wraz z ich wspaniałościami i niepokojami. Jego gorące piaski zachowały ślady bogatego dziedzictwa, które czas próbował zatrzeć...
Od  starożytnych osadnictw, przez wyprawy krzyżowe, po współczesność –  każda strona tej niezwykłej książki Amitava Ghosha aż pęka w szwach od smakowitych szczegółów historycznych, egzotycznych anegdot i kulturowych ciekawostek. Autor jako młody doktorant z Indii z fascynacją otworzył się na jakże inny i obcy mu surowy świat islamu. A że głęboko zżył się z mieszkańcami Egiptu, jego sugestywne i wnikliwe opisy daleko wykraczają poza ramy zwykłej książki podróżniczej. To magiczna, pobudzająca wyobraźnię biografia Egiptu o ludzkim obliczu.
  
Amitav Ghosh urodził się w Kalkucie, dzieciństwo spędził w Bangladeszu, Sri Lance i północnych Indiach. Studiował w Delhi, Oksfordzie i Egipcie oraz wykładał na różnych hinduskich i amerykańskich uniwersytetach. Jest autorem trzech głośnych publikacji:  Szklany pałac, Chromosom z Kalkuty i Koło rozumu. Ghosh pisuje również dla magazynów Grant", The New Yorker", The New York Times" i Observer".


Dramat na polowaniu - Antoniego Czechowa

 Jest rok 1880, do redakcji wydawnictwa zgłasza się mężczyzna z propozycją wydania kryminału. Redaktor jest początkowo niechętny, ale zasiada do lektury i odkrywa intrygę, której nie spodziewałby się po niepozornym gościu...    Śledczy Siergiej Kamyszew poznaje młodą dziewczynę, córkę leśniczego, w której natychmiast się zakochuje i stara się zdobyć jej wdzięki. Nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, że dziewczyna prowadzi własną grę z innymi mężczyznami z okolicy. Niespodziewanie dla wszystkich, Oleńka wybiera podstarzałego rządcę Urbienina, pozbawiając Kamyszewa i pozostałych zalotników wszelkich złudzeń. Dziewczyna jednakże wydaje się niepewna swoich uczuć. Niestety, pewnego dnia w lesie dochodzi do tragedii...

    Choć Dramat na polowaniu w założeniu samego autora miał być parodią popularnych kryminałów, wyszła mu jednak świetna powieść gatunkowa. Znajdziemy tu przy tym doskonałe portrety psychologiczne i poruszający obraz rosyjskiego społeczeństwa.

Kolorowe szkiełka - Mirosława Kareta

    W mglisty listopadowy wieczór Marta, mieszkanka krakowskiego Kazimierza, spotyka po drodze do domu sześcioletniego chłopca, Adriana. Jedyne, co go interesuje, to niesiony przez nią pakunek z pączkami...
 Właśnie tego dnia Marta wyłączy na chwilę nieoceniony mechanizm obronny, zwany zdrowym rozsądkiem, i podąży za głosem serca. Ktoś postronny mógłby to nazwać szaleństwem. A jednak...

     Przypadkowe spotkanie dorosłej kobiety i dziecka może postawić dom na głowie, zniszczyć jedną miłość i wskrzesić inną, przepędzić demony z przeszłości. Obudzić odwagę, dać wolę walki i radość życia. Ale też wpędzić człowieka w czarną rozpacz…


Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba jednak podjąć ryzyko.



Moim skromnym zdaniem wszystkie trzy są warte zainteresowania a co Wy o tym sądzicie.


________________________

Zdjęcia i treść pochodzi ze stron Wydawnictwa Zysk i S-ka.


14 komentarzy:

  1. Ja bym ewentualnie się skusiła na ostatnią pozycję:)

    OdpowiedzUsuń
  2. nr 1 dla mnie to ostatnia książka
    nr 2 - kryminał - te dwie chętnie bym przeczytała, pierwszą bardziej :) bo o Krakowie :)

    A w Egipcie byłam, widziałam, pozwiedziałam i tyle mi wystarczy, treść mnie nie zachęca

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie najbardziej interesuje "Na prastarej ziemi", to musi być COŚ!

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że z tych trzech przeczytałabym Czechowa :)

    OdpowiedzUsuń
  5. "Kolorowe szkiełka" - zarówno tytuł jak i opis brzmią ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tą pierwszą książkę mam zamówioną, uwielbiam takie klimaty:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też o niej myślę, gdyż warto by ją przeczytać i mieć tym bardziej, że Egiptu nie znam.

      Usuń
  7. Dla mnie Czechow, którego lubię i podczytuję czasem. Zawsze, gdy jest w Teatrze Telewizji jakaś sztuka Czechowa oglądam. Nawet po raz kolejny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta pierwsza chyba najbardziej mnie interesuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tę pierwszą będę miała możliwość przeczytać. I to mnie cieszy.

      Usuń
  9. Dla siebie wybrałam inne pozycje, ale te Twoje też mogą okazać się niezłe. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Czechowa być może już czytałam, a jak nie to widziałam n w teatrze TV w swoim czasie, ale może do niej wrócę, gdyż lubiłam jego sztuki.
    Zamówiłam do recenzji jednak Egipt, gdyż mnie książka zaintrygowała, bo Egiptu nie znam.
    Tyle co z czasów faraonów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Zainteresowały mnie "Kolorowe szkiełka", książka warta uwagi.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.