sobota, 20 lipca 2013

"Smarkula" , która podbiła serce nie tylko jednego Francuza.)      Dzisiaj garść wspomnień, które mi się nasunęły po przeczytaniu posta  zacofanego  w lekturze   „Ja nie chcę spać...”
     W poście tym znajduje się cytat ze "Śniadania u Tiffany'ego",  ale również piosenka w wykonaniu Kaliny Jędrusik " Ja nie chcę spać", która jak sugeruje zacofany w lekturze byłaby idealną ścieżką dźwiękową dla filmu nakręconego na podstawie opowiadania Trumana Capote o Holly Golightly.  Sama Kalina Jędrusik podobnie jak Marylin Monroe nie nadawałaby się do roli Holly ze względu na swe kształty i seksapil jaki posiadała, ale była kiedyś taka urocza aktorka o chłopięcym wyglądzie, która mogła by też w swoim czasie być  świetną polską Holly, choćby w scenicznej wersji "Śniadania....", a mam tu na uwadze  słynną odtwórczynię tytułowej Smarkuli

w filmie  Leonarda Buczkowskiego z 1963 roku  czyli Annę Prucnal.  Anna Prucnal, która u nas prawie zapomniana znana jest doskonale we Francji jako aktorka teatralna i pieśniarka. 


 Zresztą nie tylko we Francji, gdyż to utalentowana artystka, która jako jedyna polska aktorka zagrała u Felliniego i występowała również poza granicami Francji a to w kanadzie, Belgii, Japonii. Koncertowała w paryskiej Olimpii i Theatre de la Ville a także wielokrotnie występowała na festiwalu w Awinionie. 
    Ostatnio przypomniałam ją sobie oglądając komedię Filipa Bajona z 1993 roku p.t. "Lepiej być piękną i bogatą", gdzie zagrała żonę mecenasa granego przez Daniela Olbrychskiego.

     Przy okazji postu zapraszam do Klubu Czytelniczego na blogu Czytanki Anki, gdzie obecnie żywo omawiana i dyskutowana jest właśnie książka Trumana Capote "Śniadanie u Tiffany'ego".

2 komentarze:

  1. To całkiem przyjemna garść wspomnień:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym bardziej, że Anna Prucnal to moja młodość.)

      Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.