wtorek, 26 lutego 2013

Ziarno prawdy - Zygmunt Miłoszewski.)


         Z Zygmuntem Miłoszewskim po raz pierwszy zetknęłam się czytając jego "Uwikłanie". To w nim poznałam bohatera jego książek, prokuratora Teodora Szackiego. Szacki to inteligentny  i skuteczny śledczy, chociaż jako człowiek prywatnie to zblazowany, nie bardzo zadowolony ze swojego życia prywatnego typ.
      Po romansie z dziennikarką w  "Uwikłaniu",  którym  rozwala swoje, prawdę mówiąc całkiem udane,  małżeństwo ląduje ni stąd ni zowąd  w Sandomierzu. Prowadzona sprawa o zabójstwo zaprowadziła go tam i spodobało mu się w Sandomierzu do tego stopnia, że rezygnuje z pracy w Warszawie i kariery, jaka go tam czekała osiadając  w sandomierskiej prokuraturze, która mu się jawi sielankową w stosunku do warszawskiej, gdzie liczba spraw kryminalnych była niebotyczna w stosunku do sennego Sandomierza, w którym spraw kryminalnych zdawało się być niewiele.
      Jak czytamy,  już w "Ziarnie prawdy", podejmując decyzję o pozostaniu  w pięknym, choć  leżącym na uboczu  mieście  Szacki liczył na nowe, ciekawe życie,  a  w konsekwencji wyboru, jakiego dokonuje  spotyka  go samotność w wynajmowanym mieszkaniu,  wśród ludzi nie darzących go ani sympatią, ani zaufaniem.
      Z marazmu, w jaki w związku z mało ciekawą atmosferą życia prywatnego, jak i zawodowego,  popada  wyrywa go dopiero morderstwo, jakie tuż przed Wielkanocą zostaje popełnione na sandomierskiej, powszechnie lubianej działaczce społecznej, Elżbiecie Budnik. Morderstwo wzbudza ogromną sensację, gdyż zamordowana miała nieposzlakowaną opinię i była ogólnie cenioną osobą, przy czym morderstwo jest wyjątkowo brutalne i mroczne.
         Szacki otrzymuje to śledztwo wbrew swej koleżance po fachu, Barbarze Sobieraj,  tylko dlatego, że nie znał denatki za życia, co powoduje, że początkowo przychodzi mu pracować w klimacie  niechęci, jawnie mu okazywanej,  która z czasem dopiero ulega zmianie, doprowadzając w efekcie nawet do romansu obydwojga. I tu aż się prosi by dodać, że prokurator Szacki, chociaż ogólnie niezbyt zadowolony ze swego trochę zaniedbanego jak sam stwierdza  wyglądu, okazuje się być niezwykle  łakomym kąskiem  dla  sandomierskich erotomanek, które nie dają  mu spokoju  zmuszając do wyczerpującej  erotycznej gimnastyki.
        Zwłoki ofiary mordu  pozbawione całkowicie krwi wskazują na rytualny mord. Również inne ślady jakby o tym świadczą.  Szacki z początki podąża tym tropem, ale kolejne morderstwo, którego ofiarą pada kochanek pierwszej ofiary zmienia jego pogląd na sprawę.
       W sumie, jak w przednim kryminale,  w " Ziarnie prawdy" mamy  wciągającą i bardzo mroczną a nawet wręcz posępną, na pograniczu horroru, intrygę kryminalną, w której jest sporo zadziwiających   zwrotów akcji, trzy trupy oraz prawdziwą i przebiegłą bestię w ludzkiej skórze, tropioną ze zmiennym szczęściem przez Szackiego w towarzystwie Sobieraj  i starego wygi reprezentującego policję śledczą. Przy czym rozwiązanie zagadki śmierci trzech osób w zagadkowych i niezwykle makabrycznych okolicznościach przynosi zaskakujący finał.
      Książkę czytało mi  się bardzo dobrze. Intryga kryminalna emocjonowała  i trzymała mnie w napięciu  aż do nieoczekiwanego końca. A ponadto sporo zawartej w niej treści społeczno obyczajowych  dodatkowo sprawiało, że "Ziarno prawdy" było świetną lekturą, od której trudno było się oderwać.
      Walorem książki dodatkowo jest oczywiście sam Sandomierz ze swym urokiem i klimatem miasta z niezwykłą przeszłością historyczną, którą poznajemy dzięki temu, że stanowi  tło dla rozgrywającego się dramatu kryminalnego.
       Jest też w "Ziarnie prawdy" poruszony  bardzo nośny dzisiaj  problem  konfliktów polsko żydowskich, na przestrzeni wieków, których powodem była nieznajomość min. obyczajów a nawet rytuałów żydowskich, które wytwarzały w polskiej części społeczności potężny strach stając się niejednokrotnie powodem drastycznych i wręcz dramatycznych sytuacji wpływających na wzrastanie wzajemnej niechęci między oboma nacjami. Zygmunt Miłoszewski w książce pisze również o niechętnym stosunku mieszkańców Sandomierszczyzny do powracających po wojnie Żydów, których ocalałe domy były zasiedlane przez Polaków. Nie można powiedzieć by książka wskazywała na antysemickość Polaków, niemniej ta myśl narzuciła mi się w trakcie jej czytania.Stąd nie jestem zdziwiona, że prawa do wydania książki w USA sprzedane zostały przed premierą w Polsce, o czym nas informuje na okładce wydawca.
Czy tylko dla ciekawej intrygi i walorów literackich, których  trudno "Ziarnu prawdy" zaprzeczyć, czy jeszcze coś więcej o tym zdecydowało?


Książkę przeczytałam w ramach  wyzwań :

Trójka e-pik w styczniowej edycji
Z półki,
Czytamy kryminały
Wyzwanie miejskie
Polacy nie gęsi
52 książki

Baza ZwB16 komentarzy:

 1. Obydwie ksiazki mam od dawna na liscie, wiele na ich temat czytalam, dobrego i zlego. Mam wielka ochote sama sie przekonac, jak to jest z pisarstwem Miloszewskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje opinie są mało wprawne, piszę tak jak czuję nie kusząc się na poważne opinie, gdyż nie posiadam umiejętności recenzenckich .)

   Usuń
 2. Jak tu nie kochać Szackiego?!
  A wiesz, że zrobiłam sobie spacer po Sandomierzu śladem powieści? Przy ostatnim zdjęciu, gdzie odbywał się makabryczny mord, drżała mi ręka... Tęsknię za Sandomierzem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu książki też nabrałam ochoty na Sandomierz, ale ja pewno mam dalej od Ciebie. Mimo to może kiedyś namówię męża na wyjazd w tamte strony.)

   Usuń
 3. i Sandomierz piękny i Miłoszewski świetnie go wykorzystał. Następny tom chyba będzie obejmował okolice Olsztyna więc też ciekawie choć raczej stosunki polsko-niemieckie.
  A pytanie skąd to zainteresowanie na rynku ang? Wydaje mi się, że nie tylko ta tematyka polsko-żydowska, raczej po prostu dobry marketing (gratulacje) - pokażcie mi autora krajowego który potrafił sobie załatwić tak szybko trasę promocyjną i spotkania np. w Londynie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka świetna pod wieloma względami.
   Oczywiście, że to znakomita sprawa, że książki naszych pisarzy są wydawane poza granicami kraju.
   Moje zdziwienie dotyczyło zainteresowania książką nie w Europie i na wyspach ale w USA.)

   Usuń
 4. Hej!
  Zostałaś nominowana do Versatile Blogger Award
  szczegóły u mnie na blogu www.lenka347.blogspot.com
  Pozdrawiam <3
  Lenka

  OdpowiedzUsuń
 5. Nabrałam ochoty na tę książkę po Twojej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zawsze świetnie napisana recenzja. Nie znam ani autora, ani książek, ale naprawdę nabrałam ochoty na ich przeczytanie. No cóż, kolejne pozycje, które ustawią się w kolejce do czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa Halinko. Liczba książek, które chciałoby się przeczytać rośnie w postępie geometrycznym, ale doba ma wciąż tyle samo dni.)

   Usuń
 7. Nic dziwnego, że książka uzyskała nagrodę Wielkiego Kalibru 2012. Świetna recenzja, po której mowy nie ma, bym rozejrzała się za książkami Miłoszewskiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Autora znam z jednej książki - "Bezcenny", która podobała mi się nie tylko ze względu na temat (grabież dzieł sztuki, historia obrazu Rafaela ze zbiorów Czartoryskich). Pisarz ma ciekawy styl, pisze tak, że chce się czytać. Mam zamiar sięgnąć po jego książki, kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Bezcennego" i też mi się podobał tyle, że ja nie przepadam za tak szybkimi akcjami w książkach a nawet we filmach. Dlatego jednak przedkładam nad "Bezcennego" jego kryminały, które polecam.

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.