niedziela, 17 lutego 2013

Świątynie zamienia się na meczety.)   Jednym z wątków w przeczytanym  przeze mnie "Kodeksie Konstantyna" Paula L.Maiera  jest wątek wielkiej debaty pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, mającej na celu udowodnienie wyższości jednej z tych religi  nad drugą. Debata ta, w której wzięli udział : główny bohater książki, profesor Oksfordu Jonathan  Weber i  wielki szejk, imam na Uniwersytecie Al-Azhar  w  Kairze,  Al-Raschid,  miała odbyć się w Stambule,
źródło
 o co zabiegał  prawosławny patriarcha. Pisząc to złapałam się na tym, że chcę pisać w Konstantynopolu, gdyż  taka nazwa mi tkwi w pamięci i o ileż bardziej interesująco brzmi, Konstantynopol niż Stambuł, i jaką ma tradycję historyczną,  ta jak mówi, ustami Jonathana,  Maier w książce,  stara ale uświęcona przez wieki nazwa dla miasta, które w/g niego jest chyba najwspanialsze na świecie.


źródło


   Na miejsce debaty wyznaczono zbudowaną w 537 r. przez cesarza Justyniana,  na ruinach świątyni z IV wieku,  Hagię Sophię, inaczej Kościół Mądrości Bożej,  która przez ponad tysiąc lat / 360 - 1453r/ stanowiła główny ośrodek kultu obrządku prawosławnego w imperium bizantyjskim.


źródło


    Świątynia ta  po podbiciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku szybko została przekształcona w meczet stając się najważniejszym meczetem Imperium Osmańskiego. Z jego minaretów nawoływano do modlitwy muzułmańskiej przez prawie 500 lat.

   Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent Republiki Turcji,  decyzją rządu w 1934 roku Hagię Sophię   przemianował  na muzeum mając na względzie  próbę pojednania Turków i Greków.

  Czytając  "Kodeks Konstantyna"Paula L. Maiera miałam możliwość przynajmniej z opisu poznać ten przepiękny obiekt sakralny, którego piękno podziwiać można również dzięki internetowi bez ograniczeń i odbywania podróży.źródło
źródło
źródło

  Hagia Sofia  dzisiaj  jest jeszcze obiektem muzealnym,  odwiedzanym przez miliony turystów, ale nie wiadomo jak długo, gdyż muzułmanie znów chcą by  stała się meczetem i w tym celu podjęto już kroki  składając w tej sprawie wniosek do parlamentu tureckiego.
  Jak wyczytałam jeszcze z krótkiej notki "Zmieniają kościoły na meczety",  w Gościu Niedzielnym z poprzedniej niedzieli,  ostatnimi czasy meczetami w Turcji  stało się już kilka świątyń chrześcijańskich o znaczeniu historycznym. Biorąc pod uwagę, że na zachodzie Europy świątynie są zamykane, likwidowane i zamieniane na obiekty o innym charakterze, przy równoczesnym powstawaniu coraz większej liczby meczetów, nie są to wiadomości budujące dla nas chrześcijan i świadczące wyraźnie o sile islamu w sytuacji, gdy z chrześcijaństwem walczy się coraz bardziej na różne sposoby, na całym świecie, a chrześcijanie się temu nie potrafią  przeciwstawić.

12 komentarzy:

 1. Marzę o tureckiej podróży:)
  A tak przy okazji, to nie tylko z chrześcijaństwem się walczy, ale z islamem również. Wierzę, że wygra pokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą walką masz rację, tylko, że jakoś oni sobie lepiej radzą i nie pozwalają na to by symbole ich wiary były poniżane. A co do pokoju to mam pewne wątpliwości, gdyż zbyt wiele ludzi dzieli, a teraz coraz więcej, a poza tym politycy go raczej nie chcą.
   Turcja, sam Stambuł już przyciąga ogromnie, ale cóż mogę go tylko oglądać w internecie i ewentualnie na filmach lub o nim czytać.)

   Usuń
  2. Polecam przeczytać "Prawdziwe oblicze islamu" Alcadera. Raczej to nie muzułmanie są wyrzynani (!) w milionach i nikt o tym nie mówi.

   Usuń
  3. To prawda, w ostatnich latach chrześcijanie są nie tylko dyskryminowani, ale wręcz wymordowywani w krajach islamskich. I to się dzieje na oczach całego świata.)

   Usuń
 2. Miałam to szczęście i widziałam te piękne obiekty. Przewodnik mówił, że prawdopodobnie Haga Sophia pozostanie muzeum właśnie po to, by nie zaogniać sprawy. Mam nadzieję, że tak zostanie. Obydwa budynki leżą vis-a-vis, można je podziwiać siedząc na jednej ławeczce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę Ci tylko zazdrościć. Mam nadzieję, że parlament podejmie właściwą decyzję by nie burzyć pokoju.)

   Usuń
 3. Zdjęcia robią wrażenie. Chciałabym zobaczyć te mury na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może wypadałoby zmienić tytuł. Meczet to każdy obiekt, nawet każde miejsce, w którym oddaje się cześć Bogu. Świątynia to miejsce odprawiania rytuałów religijnych. W tym brzmieniu, dla mnie przynajmniej, tytuł niestrawny.

  Nasze Świątynie zamienia się na meczety.
  Kościoły zamienia się...
  Jakkolwiek, ale nie tak, jak jest.

  A co do zwycięskiego pochodu islamu. Przypomina mi nieco sytuację przed wybuchem IIWŚ. Wtedy też w imię poprawności politycznej przymykano oczy. Co z tego wyszło wiemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świątynia do dla mnie miejsce święte,choćby tylko ze względu na obecność najświętszego sakramentu,a przeistoczenia czy sakramentów w niej udzielanych nie traktuję jako rytuału. Poza tym używam tej nazwy zamiast Kościół, gdyż Kościół to społeczność, a nie mury.
   Do świątyni chrześcijańskiej może wejść każdy i to chyba jest błąd,/moim zdaniem nie powinny być obiektem turystycznych wycieczek mimo iż są obiektami zabytkowymi, gdyż w pewnym sensie zatracają swój charakter - szczególnie takie wrażenie odniosłam, gdy byłam w Kolonii i weszliśmy do tej przepięknej katedry, w której brak ciszy i skupienia/ gdy do meczetu już nie. Zresztą w meczecie muzułmanie nie tylko się podobno modlą, spotykają się tam i prowadzą rozmowy, dyskusje. Chyba jednak poważnie się różnią te dwa rodzaje domów oddawania czci Bogu.)

   Usuń
  2. Miałem na myśli tylko słownikowe znaczenia wyrazów świątynia i meczet, zgodnie z którymi tytuł nie do końca jest szczęśliwy. Myślę, że jeśli każdy będzie znaczenie słów sam określał, to się nigdy nie dogadamy i wyznanie ani światopogląd nic do tego nie ma ;) Zresztą - może nawet ważniejsze, by nas rozumieli ci, którzy myślą inaczej, niż ci, którzy są z naszej paczki? ;) To oczywiście tylko taka moja sugestia :)

   Usuń
  3. Jednym słowem charakter obiektu jakby go zwał, jak gdyby się nie zmienia tylko właściciel i forma kultu. Ale w sytuacji jaka w Turcji jest to może lepiej by ten piękny obiekt pozostał jednak muzeum.)

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.