Były sobie trzy przyjaciółki z czasów szkolnych; dwie Amerykanki Martinówny - Carrie Luise i Ruth , i Angielka Jane Marple.
Amerykanki zamężne niejednokrotnie , a Angielka niezamężna i w książce Agathy Christie występuje jako panna Marple.
Ruth mieszka w Ameryce , a jej siostra w Anglii , w pięknej aczkolwiek zaniedbanej posiadłości w Stonygates . W trakcie odwiedzin u siostry doznaje dziwnego uczucia, że w Stonygates dzieje się coś niedobrego , ale nie potrafi określić w rozmowie z Jane Marple czego to jej przeczucie dotyczy . Ruth prosi więc przyjaciółkę by pojechała do Stonygates i spróbowała wybadać co tam się dzieje.Prośba ma swoje uzasadnienie, gdyż panna Marple znana jest z tego, że ma nosa do trudnych spraw i nigdy niczemu się nie dziwi , zawsze spodziewając się najgorszego.
I tak panna Marple , która za przyczyną Ruth zostaje zaproszona przez Carrie Luise do siebie, przyjeżdża do Stonygates , w którym Carrie Luis mieszka ze swoja rodziną składająca się z: męża Lewisa, córki Mildred , wnuczki Giny i jej męża Waltera oraz pasierba Stephena. Oprócz rodziny jest jeszcze opiekunka Carrie, panna Bellever.
W związku z tym, że idee fixe ostatniego z mężów Carrie Luise , Lewisa , jest resocjalizacja nieletnich przestępców , na terenie posiadłości znajduje się oprócz rezydencji dom poprawczy, w którym mieszka 12 młodocianych przestępców w tym jeszcze jeden stały bywalec rezydencji , Edgar Lawson, który jest sekretarzem męża Carrie Luise.
Pierwsze dni pobytu upływają pannie Marple na poznawaniu osób , które otaczają jej przyjaciółkę i ich stosunku do niej więc akcja książki rozwija się powoli by nabierać tempa dopiero od momentu, gdy do Stynogates przyjeżdża najstarszy pasierb Carrie Luise , syn pierwszego męża , który w pierwszym dniu pobytu zostaje zastrzelony w swoim pokoju.
Podejrzani są przede wszystkim domownicy , ale również brat Stephena , Alex, drugi pasierb Carrie , który właśnie w tym dniu również przybywa do Stonygates . Śledztwo, które komplikuje dodatkowo obecność w sąsiedztwie rezydencji domu poprawczego , prowadzi inspektor miejscowej policji, któremu wydatnie w wyjaśnieniu zagadki morderstwa pomaga panna Marple .
W sumie trupów jest trzy , a intryga jest doskonale i inteligentnie poprowadzona przez co książka wciąga i czyta się ja bardzo szybko .
Jak to zwykle bywa w starych klasycznych powieściach detektywistycznych wszyscy podejrzani mają motyw , a efekt śledztwa jest zaskakujący.
"Strzały w Stonygates" Aghaty Christie to lekka , znakomita powieść kryminalna jak wszystkie Aghaty Christie, idealna na wakacyjne czytanie.
Agathę Christie uwielbiam :) Jednak tej ksiązki jeszcze nie czytałam...
OdpowiedzUsuńCzytałam. I kolejny raz się powtórzę uwielbiam Agathę Christie :D
OdpowiedzUsuńJa też jakoś do tej pory nie miałam do czynienia z tym śledztwem panny Marple:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie!
a ja czytałam i to na sto procent, uwielbiam Agathę Christie, dawno po jej książki nie sięgałam
OdpowiedzUsuńPrzeczytałam kilka książek i mam średnie zdanie o nich. Z jednej strony Christie tworzy fajną zagadkę którą chcemy rozwiązać razem z bohaterami , z drugiej strony jednak rzadko się to udaje gdyż często do samego końca nie odsłania wszystkich kart.
OdpowiedzUsuńMnie też Agata Wielka nie zachwyciła Morderstwem w OE, choć z innych powodów, ale może kiedyś jeszcze dam jej szansę :)
OdpowiedzUsuńJej kryminały mają tę zaletę że są lekkie i w sumie przyjemne, można przy nich odpocząć. Czego nie można powiedzieć o dzisiejszych, które epatują brutalnością i najwymyślniejszymi metodami stosowanymi przy morderstwach, co długo się chcąc nie chcąc pamięta.)
UsuńJa czytałam tylko jedną powieść autorki, ale mogę rzec, że i resztę pragnę poznać włącznie z tą, którą przedstawiłaś.
OdpowiedzUsuńJa czytałam tylko kilka i to starszych jej utworów. Ogólnie rzadko czytuje kryminały.
UsuńJeśli Agatha Christie to ja biorę w ciemno ;)
OdpowiedzUsuń