Młodziutka królowa Hiszpanii María Luisa, czyli Marie Louise de Bourbon, bratanica Króla Słońce Ludwika XIV, tęskni za domem, słońcem i kwitnącymi w Wersalu drzewkami pomarańczowymi, wśród których się wychowała. Oskarżona o czary Francisca de Luarca, córka zbankrutowanego hodowcy jedwabników, w lochach Madrytu wspomina drzewka morwowe, które przez lata były największym skarbem jej rodziny.
Urodziły się tego samego dnia - 4 lutego 1662 roku - a o ich życiu, przerwanym nagle niczym jedwabna nić, zadecydowały okrutne czasy Inkwizycji. Jak drogocenna złocista nić błyszczą losy najpiękniejszej królowej świata,
Francuzki znienawidzonej przez Hiszpanów, bo nie dała dziecka ich władcy : zdziecinniałemu, nieudacznemu, wręcz karykaturalnemu Carlosowi II. Barwna, mieniąca się kolorami nitka Franciski to codzienne życie w małym kastylijskim miasteczku terroryzowanym, jak cała Hiszpania, przez "urzędników Boga". Zakazana miłość. I najwyższa kara, jaką przyjdzie za nią zapłacić. Intrygi, kłamstwa i zdrady. Czary, gusła, przesądy i zabobony. Odpusty i nowi święci. Ta powieść urzeka jak najpiękniejszy jedwab, który dodawał urody kruczoczarnej Marii Luisie, i kusi jak jego skrawki wszyte w bieliznę Franciski, której, jak wszystkim hodowcom jedwabników, nie wolno było nawet marzyć o jedwabiu.
12-letnia dziewczynka. Bunkier Hitlera. Ostatnie dni III Rzeszy. Tajny dziennik Helgi Goebbels
Agonia III Rzeszy oczami 12-letniej dziewczynki
22 kwietnia 1945 roku, ciasny, duszny, berliński bunkier ?ostatnia wojenna siedziba Adolfa Hitlera. Pod ziemię, na zawsze, schodzą także Joseph i Magda Goebbels wraz z sześciorgiem dzieci. Najmłodsza Heidrunma cztery lata, najstarsza, Hegla, dwanaście.
Wokół radosnych dzieci do samego końca toczy się przerażająca gra pozorów. Ale Helga Goebbels widzi i rozumie o wiele więcej, niż dorośli są w stanie przypuszczać. Swoje przejmujące obserwacje i wspomnienia zapisuje w sekretnym dzienniku.
Świetnie udokumentowana opowieść o upadku Niemiec z perspektywy dziewczynki stała się prawdziwą wydawniczą sensacją. Bezsensowna śmierć szóstki niewinnych dzieci, zamordowanych przez matkę, pozostanie na zawsze symbolem obłędu nazistowskiej ideologii.
O, jaka piękna jest nasza religia! Zamiast zacieśniać serca, jak sądzi świat, wznosi je i uzdalnia do kochania, kochania miłością omal nieskończoną, sięgającą poza to śmiertelne życie!
Zawsze, cokolwiek Bóg mi zsyłał, podobało mi się tak bardzo, że gdybym miała wybierać, wybrałabym właśnie to, nawet jeśli otrzymane rzeczy wydawałyby mi się mniej dobre i mniej ładne niż te, które otrzymali inni.
Jak słodko pomagać Jezusowi naszymi drobnymi ofiarami, pomagać Mu w zbawianiu dusz, które odkupił za cenę swojej Krwi i które oczekują na naszą pomoc.
Pracujmy razem dla zbawienia dusz!
Prosi was o to
Mała Teresa
Przejmująca opowieść o życiu świętej Tereski od Dzieciątka Jezus ukazująca w ciepły, prosty i niepozbawiony humoru sposób drogę do świętości małej dziewczynki z Normandii, która od najmłodszych lat obdarzona była wielką wrażliwością religijną i marzyła o powołaniu zakonnym. Książkę tę można z powodzeniem polecić zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najlepsze efekty przyniosłaby wspólna lektura w gronie rodzinnym.
Kiedy cel jest naprawdę ważny, zawsze w końcu znajdzie się sposób,by przemówić i sprawić, by usłyszano twój głos
Przejmujące literackie wołanie o akceptację i miłość
Shabab uwielbia obserwować księżyc, który w milczeniu krąży po niebie. Są do siebie podobni, bo chłopiec, mimo że ma już cztery lata, jeszcze nie wypowiedział ani jednego słowa. Otoczenie śmieje się tego dziwnego zachowania, uważa Shababa za opóźnionego w rozwoju, ten więc zamyka się w swoim świecie.
Niewypowiedzianych słów chłopca zdaje się słuchać jedynie Mariam, jego matka, która rozumie, że syn potrzebuje czasu, by zacząć mówić. Wie, co to znaczy czuć się inną, codzienne życie zmusiło ją bowiem do porzucenia kariery zawodowej i zajęcia się rodziną. Mariam czuje, że milczenie synka jest w rzeczywistości obroną przed obojętnością ze strony ojca, wołaniem o miłość? Właśnie dzięki niej Shabab odkrywa drogę do ludzkich serc.
Każda z nich wydaje mi się interesująca a co Wy o nich sądzicie?
___________________________
Zdjęcia okładek i opisy do książek pochodzą ze strony Selkar.pl
"Najmroczniejszy sekret" mam u siebie. Podobno to świetna książka. :)
OdpowiedzUsuńBędę wyglądać Twej opinii...
UsuńRzeczywiście misz-masz! Najbardziej zainteresowała mnie książka o Hitlerze - pasjonuję się tematyką wojenną, a autorkę tej książki znam już z innej publikacji, którą polecam "Ostatni dzień Hitlera". Jest to literatura non-fiction, znakomicie i wcale nie nudno napisana. Interesuję się II wojną, więc i chętnie sięgnę po "Czekoladowy tort z Hitlerem". Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMarta
Dziękuję za polecenie....mnie ostatnio też przyciąga temat wojny i totalitaryzmów XX wieku....W "Schulz pod kluczem", którą to książke ostatnio przeczytałam ten temat jest bardzo żywy.
UsuńŚwietne książki!
OdpowiedzUsuńCieszę się, że tak uważasz.
UsuńWczoraj podarowałam mojemu Dwulatkowi:-) wierszyki trzylatka:-))))
OdpowiedzUsuńI będziesz je czytać.....
UsuńCzęsto czytam książki z dziećmi na okładkach. Żadnej z tych jeszcze nie czytałam, ale może kiedyś będę miała okazję.
OdpowiedzUsuńCzas pokaże, a ja życzę Ci by taka okazja się pojawiła.....
UsuńMiło mi....
OdpowiedzUsuńNiby dzieci, ale jakże różne historie obrazują...
OdpowiedzUsuńBo też życie pisze różne scenariusze ....jedne są prawdziwe, a drugie wymyślone.
UsuńJa wolę te prawdziwe.