poniedziałek, 24 lutego 2014

Książka warta zainteresowania.


       Natknęłam się w księgarniach internetowych ostatnio na tę bardzo interesującą książkę opowiadającą o losie arcydzieł sztuki zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Chyba też spotkałam się ze zwiastunem filmu nakręconym w oparciu o tę książkę.
Ostatnio temat ten, ale tylko w zakresie  naszych strat na tym polu przewijał się w czytanym przeze mnie "Bezcennym" Zygmunta Miłoszewskiego.Grabież Europy


Autor: Nicholas Lynn H.

To świetnie opowiedziana historia zuchwałych kradzieży największych arcydzieł sztuki, którą czyta się jak wciągającą powieść przygodową!
Nagroda THE NATIONAL BOOK CRITICS CIRCLE AWARD!
„Grabież Europy” szczegółowo przedstawia losy najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a także ich poszukiwanie na terenie Rzeszy przez pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny.
Autorka z doskonałą znajomością rzeczy opisuje organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii, kulisy wojennego „rynku sztuki” i obrotu dziełami w skorumpowanej Trzeciej Rzeszy, ale również grabieżcze i destrukcyjne instynkty po każdej ze stron uwikłanych w wojnę.
Żywy język, bogactwo szczegółów i niezwykle interesujące opowieści o losach poszczególnych arcydzieł, takich jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, ołtarz Wita Stwosza czy „Autoportret” Dürera, sprawiają, że od książki wręcz trudno się oderwać. Znakomite połączenie sensacji historycznej z bogato udokumentowaną pracą zawodowego muzealnika.
Lynn H. Nicholas amerykańska pisarka urodzona w New London. Studiowała w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Działaczka ruchu na rzecz odzyskania skarbów kultury zagrabionych w czasie drugiej wojny światowej. Odznaczona Legią Honorową , laureatka nagrody Amicis Poloniae, przyznawanej za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. „Grabież Europy” została przetłumaczona na osiem języków i sfilmowana.

Może kogoś zainteresuje ta pozycja.

__________________________________

Zdjęcie i tekst pochodzi ze strony Tania Książka.pl.

17 komentarzy:

 1. Dla mnie, historyka to książka bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toteż Tobie myślałam pisząc ten post.

   Usuń
 2. Ciekawa pozycja - chyba się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, to moje klimaty. Mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wpisuje na swoja liste, bo bardzo mnie zainteresowalas:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja akurat kupiłam "Złoto Wrocławia" - to kolejna pozycja Kalety po "Operacji Kustosz", którą się zainteresowałam. Wynika z tego, że krążymy wokół tematu;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście, ta książka porusza bardzo interesujący wątek. Swoją drogą temat musiał wyjść niedawno, bo w kina wkrótce pojawią się "Obrońcy skarbów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też myślałam, że to o ten film zapowiadany chodzi, ale nie jestem jednak przekonana, gdyż istnieje film dokumentalny "Grabież Europy" z 2006 roku.

   Usuń
 8. Mnie zainteresowała bardzo ta pozycja:) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to, że wprawdzie odzyskujemy nieliczne zrabowane dzieła, ale musimy za nie ponownie płacić! Np. w warszawskim Muzeum Narodowym pod obrazami m.in.
  "Pomarańczarką" Gierymskiego jest tabliczka, kto sfinansował "powrót" dzieła. To nie jedyny przypadek...
  Temat arcyciekawy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłoszewski pisze właśnie o tym w swojej książce, że odzyskiwanie odbywa się za finanse sponsorów.

   Usuń
 10. Tematyka mnie bardzo interesuje, a czy sięgnę po tę książkę, zależy od języka, jakim jest pisana.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba nie dalej jak wczoraj widziałam zwiastun filmu. A i książka wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.