wtorek, 1 marca 2022

Kołyska - Patrick Somerville

 


     Trafiłam na ten tytuł na Allegro, przy okazji kupowania innych książek. Zaciekawił mnie więc zdecydowałam się mu dać szansę. To debiut powieściowy Patricka Somerville, który zaczął swoją przygodę z pisaniem od opowiadań. I myślę, że całkiem udany.

        Powieść od początku wciąga opowiadaną w niej historią oczekującego dziecka małżeństwa i podjętej przez młodego męża o imieniu Matt podróży mającej na celu odnalezienie kołyski, w której jego żona jako dziecko spała i kołysała się w rodzinnym domu. Ta podróż, która się z pewnych względów przedłuża, to odpowiedź Matta na kaprys ciężarnej żony, którą kocha. A przynosi ona zaskakującą niespodziankę dla nich obojga w osobie małego, pięcioletniego chłopca.

        Ale to nie kołyska jest tu ważna, ona tylko jest pretekstem do odbycia przez Matta podróży, w czasie której zmierzy się on również ze swoją pełną traumatycznych przeżyć przeszłością, w której jest odrzucenie, pobyt w sierocińcu z przerwami na domy zstępcze, próba odnalezienia rodziców, a która to przeszłość będzie mieć wpływ na podjętą w czasie tej podróży ważną decyzję.

        Mimo wielu postaci jakie przewijają się przez powieść, pozytywnych i negatywnych jeżeli chodzi o zachowanie, jest w niej dwoje głównych bohaterów a są nimi Matt i Rene. Rene, poetka i pisarka pisząca książki dla dzieci cierpi z powodu podjętej przez jej dziewiętnastoletniego syna decyzji o wyjeździe na wojnę do Iraku, ale nosi również głęboko skrywaną tajemnicę, która obciąża jej sumienie . Co łączy te dwie postaci ....by się tego dowiedzieć warto, jak wpadnie w ręce, przeczytać tę niewielką objętościowo książkę, której akcja toczy się na dwu planach czasowych, i w której autor porusza bolesny temat porzucania dzieci.

          Nie mogąc spać zdecydowałam się wziąć do czytania powieść o w miarę lekkiej tematyce a przy tym niewielką objętościowo i wypadło właśnie na "Kołyskę". A ponieważ sen niestety nie nadchodził przeczytałam ją od początku do końca, a tocząca się w niej opowieść nie znużyła mnie i pozostawiła po sobie same pozytywne odczucia jako przyjemna i nie obciążająca lektura a to ze względu na w sumie, mimo wszystko, dobre jej zakończenie.


16 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Dobrze, że przypadła Ci do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię czytać nieznanych lub mało znanych autorów.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Przyjemnie się ją czyta i ma się pozytywne odczucia.

   Usuń
 3. Cieszę się Natanno, że książka przypadła do gustu. Najważniejsze, że się podoba to, co się czyta. Pozdrawiam niedzielnie, po szybkim 19 minutowym spacerze :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukam, przeczytam bo potrzebuję teraz takiej powieści z "dobrym zakończeniem".😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjna książka - zdecydowanie warto ją mieć. Doskonale się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa i warta przeczytania książka. Zdecydowanie warto ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo solidna książka. Zdecydowanie warto ją kupić - uważam, że jest dobrze napisana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mocna, ciekawa i dosyć wciągająca książka. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wyważona i ciekawa powieść. Zdecydowanie warto ją mieć

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezwykle ciekawa książka. Dobrze mi się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.