piątek, 1 stycznia 2016

W uroczystość Bożej Rodzicielki.......wspomnienie pobytu w Rzymie poparte swoimi zdjęciami.....

źródło         1 stycznia, rozpoczynający każdy kolejny rok naszego życia, kościół katolicki poświęcił  Maryi, jako Bożej Rodzicielce. Z dzisiejszego kazania dowiedziałam się, że pierwszym Sanktuarium Maryjnym jest Bazylika Matki Bożej Większej -  Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, której budowa, jak mówi legenda, była odpowiedzią na sen rzymskiego patrycjusza Jana, w którym ujrzał on Matkę Bożą. Matka Boża powiedziała im,  że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg i  papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła.
Bazylika poświęcona została św. Marii z Nazaretu, a jej inne nazwy to : Matki Bożej Śnieżnej, Matki Bożej przy Żłóbku. W liturgii kościoła katolickiego znana jest natomiast jako Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny.
             Miałam możliwość w marcu 2014 roku - jak ten czas biegnie - zwiedzić tę przepiękną świątynię, której obecną fasadę zaprojektował na życzenie Benedykta  XIV Ferdynand Fuga.
I ten post dzisiejszy pozwala mi się podzielić zdjęciami, jakich jeszcze chyba nie pokazywałam a zrobiłam podczas jej zwiedzania.


Zdjęcia pozostawiam bez opisu i komentarza. Mam nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu pokazują piękno tej świątyni, po której oprowadzają. A ponieważ pierwszy styczeń to dzień poświęcony również Pokojowi na Świecie pozostawiam Wam cytat z dzisiejszych czytań :


"Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem".(Lb 6,22-27) 

z życzeniami, by każdy z nas w w 2016 roku tego pokoju  doświadczył.


    

22 komentarze:

 1. Jedno słowo mi sie nasuwa - MAJESTATYCZNA!
  Najlepszego na Nowy 2016 Rok! Niech się darzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowo doskonale oddające to co si9ę czuje, gdy się tam zadziera głowę do góry....

   Usuń
 2. Zachwycam się pięknem architektury, którą przedstawiają zamieszczone zdjęcia!
  Z Nowym Rokiem wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Bogu, żę Rzym nie spotkał los Warszawy......i mamy co podziwiać czy na żywo czy też inaczej.

   Dziękuję i nawzajem.

   Usuń
 3. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :) piękne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdrowego i spokojnego roku 2016 życzę :)
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń
 5. Bazylika Santa Maria Maggiore należy do moich ulubionych świątyń, choć muszę przyznać, że mam ich w Rzymie całe multum. Jest niezwykle okazała, dzięki złoconym zdobieniom, fantastycznym mozaikom, przepięknej apsydzie. Ja mam szczególny sentyment do płaskorzeźby Wniebowzięcia Pietro Berniniego. Przez lata odwiedzin w Rzymie miałam pecha, bowiem kaplica Sykstyńska w SMM była poddana renowacji, w końcu w 2013 roku udało mi się ją obejrzeć, bowiem powiedziałam sobie, że będę odwiedzać bazylikę dopóty, dopóki jej nie odrestaurują. Życzę Dobrego i spokojnego roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo też jest ich tam całe multum. My obejrzeliśmy te najbardziej znane, ale wstępowaliśmy również do tych spotykanych po drodze. Ale co to jest trzy dni na zwiedzanie.......to tylko taka galopada. Ale i tak raczej już nie powtórzę więc to co widziałam pozostanie na zdjęciach.....i w odrobinie pamięci.

   Pozytywnego roku życzę Ci Gosiu.

   Usuń
 6. Do Siego, czyli oby ten rok był jeszcze piękniejszy niż 2015!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za wspaniały reportaż i za słowa błogosławieństwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi Basiu. To piękne słowa i tak właściwe dla tego czasu.

   Usuń
 8. Wspaniale, że mówisz o święcie pokoju i święcie Matki Bożej Rodzicielki w tym dniu.
  Oby pokój nam towarzyszył...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odkąd żyję jakby w większym stopniu przynajmniej świąteczną i niedzielną liturgią lubię w szczególnych momentach się podzielić tym co mnie samą inspiruje....

   Usuń
 9. Piękne życzenia nam napisałaś. Śliczne zdjęcia, ożyły wspomnienia, Rzym odwiedziłam w 1994. Pozdrawiam serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała jest ta bazylika. Piękna. Zwiedzałam ją w 1989 roku:) Szmat czasu temu. Cieszę się, że zamieściłaś te zdjęcia. Zawróciłam, dzięki nim, do przeszłości i powspominałam sobie:)
  Pomyślnego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ach ten Rzym. Tyle w nim piękna, ile zła. Z jednej strony zachwyca i wciąga - z drugiej, biorąc pod uwagę jego bogatą historię wręcz przeraża. Ale czy jest ktoś, kto nie chciałby go widzieć chociaż raz w życiu?
  Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.