czwartek, 9 października 2014

Patrick Modiano nowym Noblistą.             Jakoś w tym roku nie zauważyłam na blogach typowań do Nagrody Nobla z zakresu literatury. Chyba, że po prostu coś pominęłam. W każdym bądź razie nie zauważyłam w tym roku żadnych emocji związanych z  przyznaniem tej nagrody w tym roku. A ponieważ sama tymi tematami raczej nie żyję więc pewnym zaskoczeniem była dla mnie informacja usłyszana w telewizji, że dzisiaj właśnie przyznano Nagrodę Nobla i otrzymał ją znów facet, tym razem francuskiego pochodzenia, Patrick Modiano.
Patrick Modiano został uhonorowany przez Szwedzką Akademię za, jak to określono " sztukę pamięci i dzieła, w którym uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy o odsłaniał świat czasu okupacji". 
 Pisarz w 1978 roku otrzymał nagrodę Goncourtów za powieść " Ulica Ciemnych Sklepików". W Polsce z jego 28 powieści ukazało się pięć :
Ulica Ciemnych sklepików/1981/, Nawroty nocy/1983 r/,  Zagubiona dzielnica/1993/, Przejechał cyrk/1996/, Willa "Triste"/1997/.Modiano jest bardzo dobrze znany we Francji, ale jak przyznał to sam ogłaszający przyznanie nagrody sekretarz Akademii na świecie nie. I ja również  nie znam nowego Noblisty, ale to co usłyszałam na temat tematyki jego książek sprawia, że tego Noblistę wpiszę  na listę pisarzy, których książki chciała bym przeczytać.

17 komentarzy:

 1. Warto byłoby się dowiedzieć, za co przyznano mu tę nagrodę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam wszystko, co było dostępne w Instytucie Francuskim - uwielbiam go!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zauważyłam Twój entuzjazm u Ciebie, ale mój internet tak chodzi, że białej gorączki można dostać zanim się wpisze komentarz..

   Usuń
 3. Autor ten znany mi jest jedynie z nazwiska. Na blogach rzadko ukazywały się recenzje jego książek. Teraz to się zapewne zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przedostatni Nobel dla Alice Munro mnie bardzo ucieszył, bo znałam już wtedy część twórczości tej pisarki. Odkryłam ją, zanim w Polsce zaczęła być popularna, za sprawą wydanych przez małe wydawnictwo Dwie Siostry "Uciekinierek". Od razu mnie te opowiadania zachwyciły. Tegoroczny Nobel mnie zaś zaintrygował bardzo, bo dostał go nieznany mi zupełnie pisarz. Trzeba będzie nadrobić zaległość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam autora, ale chętnie to zmienię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że wielu z nas jest w podobnej sytuacji!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak patrzyłam po napisaniu postu na allegro była tylko "Katarzynka" - ostatnio wydana-której nie wymieniałam a teraz już siępokazały dwie w licytacji. Ciekawa jestem za ile pójdą. Zaczyna się.....

  OdpowiedzUsuń
 8. Typowany był jak zwykle Murakami :)

  Jak większość nie znam tego Pana. Ale poznam z przyjemnością, jak tylko kurz opadnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Murakamiego też nie znam, jeszcze nie udało mi się przeczytać ani jednej jego książki chociaż jedną mam, ale odnoszę wrażenie, że Modiano bardziej zasługiwał na Nobla niż Murakami.

   Usuń
 9. Masz rację, że nie było u nas blogowego podniecenia przed ogłoszeniem werdyktu. Ja trafiłam dosłownie na jeden wpis typujący kandydatów i to już po usłyszeniu w radio informacji o Modiano. Podobno jest bardzo popularny we Francji - u nas wcale. Ale ja nie czuję z tego powodu zaniedbania, ciekawa jestem co Francuzi wiedzą o naszych noblistach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I słusznie Elu prawisz. Ja też podniecenia nie czuję, bo też i Noblistów akurat mało czytam. Ten ciekawi mnie tylko ze względu na tematykę jaką porusza.
   A poza tym do werdyktów Akademii Szwedzkiej odnoszę się dość sceptycznie, bo nie do końca wiadomo czym się faktycznie kierują . Podobnie się ma z naszą nagrodą Nike.

   Usuń
 10. Podzielam Twój sceptycyzm, chociaż w przypadku literatury nie jest jeszcze tak najgorzej. Nagrody Pokojowe - to dopiero pole do manipulacji i dziwnych decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam Katarzynkę!:) Kupiłam parę lat temu córce, przede wszystkim ze względu na ilustracje Sempego. Nie myślałam, że kupuję książeczkę przyszłego Noblisty. :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.