czwartek, 28 sierpnia 2014

Jeden z moich ulubionych fragmentów "Ani z Zielonego Wzgórza"

       Odwiedzając blogi czytelnicze zauważyłam, że czytanie "Ani z Zielonego Wzgórza" przeżywa prawdziwy renesans. Ja jestem posiadaczką trzech podstawowych, dwutomowych książek o Ani wydanych w przez Naszą Księgarnię w 1970 roku. Książki prawdopodobnie kupiłam już w antykwariacie więc nosiły jakieś ślady używania/ ale to akurat lubię / a obecnie te ślady są jeszcze większe, gdyż były czytane intensywnie nie tylko przeze mnie. Nawet je pożyczałam, ale szczęśliwie powróciły na swoje miejsce.W tej książce mieszczą się dwie pierwsze części tej fenomenalnej powieści, która wzrusza i bawi, a także uczy,  i z niej właśnie pochodzi jeden z moich ulubionych fragmentów, w którym następuje pogodzenie się Ani z Gilbertem. Do tego fragmentu, jak byłam nastolatką często powracałam.
Fragment ten dedykuję wszystkim, którzy jeszcze nie znają  Ani i Gilberta.


21 komentarzy:

 1. Do tej książki mogę wracać na okrągło, mam kilka wydań i takie jak Twoje również. Czytałam wszystkie części Najbardziej jednak zawsze podobała mi sie 1 i 2 cz. przy których sie uśmiałam do łez. Pamietam jak Ania farbowała włosy ten urywek był świetny, albo jak jechała na pocżatku na wozie z Mateuszem i zasypywała Go swoją paplaniną.... oj chyba sie znowu przeproszę z tą lekturą:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czemu, ale ja do tej książki, jak i całej serii mam jakąś awersję. I to od lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak lubiłam Anię, tak nigdy nie przepadałam za Gilbertem. ;) A mój ulubiony fragment to chyba ten z nieudanym farbowaniem włosów (mnie też się to przydarzyło, i to wiele razy).

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie jestem w trakcie powtórki całej serii, skończyłam Anię na Uniwersytecie i zaczynam Anię z Szumiących Topoli. I ile by lat nie upłynęło zawsze wzruszam się w tych samych miejscach, a nawet z wiekie, tych miejsc jakby więcej

  OdpowiedzUsuń
 5. Serię o Ani czytałam dwukrotnie, bardzo ją lubiłam jako nastolatka :). Jeszcze pewnie kiedyś do niej wrócę :). Też mam te stare wydania :).

  http://garscwrazen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstyd się przyznać ale nie czytałam Ani, ale mam w planach, kupiłam dla córki pierwszy tom o Ani który był w kiosku za 5,99 i już sama go podczytywałam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tylko pierwszy tom, ale bardzo bym chciała mieć całą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ann RK :) Koniecznie! Przynajmniej 3 początkowe! Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Ja niestety poprzestalam tylko na filmie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam wersję w papierowych okładkach, która się trochę sypie. Zawsze bardzo lubiłam charakterystyczne ilustracje. Niedawno wyszło wznowienie i po przemyśleniu - pozostałam przy swojej, dobrze znanej wersji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu! Starą serię czytały moje dzieci, a obecnie zaczynają najstarsze wnuczki :)
   "Ania na uniwersytecie" i "Wymarzony dom Ani"... ach!
   Literatura Lucy Maud Montgomery - niczym serce, nie ma zmarszczek. Pozdrawiam serdecznie wszystkie czytelniczki "Ani z Zielonego Wzgórza"!

   Usuń
  2. O tak, to jedna z książek, która się nigdy nie zestarzeje i która potrafi połączyć pokolenia:)

   Usuń
 10. Miło mi, że większość z Was tak, jak i ja,ma swoje ulubione egzemplarze książek o Ani.
  Cieszy, że w świecie zdominowanym przez nowoczesność mającą różne oblicze w dalszym ciągu czyta się książki, w których dominują uczucia. I, że czyta je młode pokolenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największy sentyment mam do książek, w których Ania była jeszcze dzieckiem, a potem przygody jej dzieci. Uwielbiam te części:)

   Usuń
 11. Też kocham to stare wydanie i nie zamieniłabym go na żadne inne ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już nawet samo zerknięcie na wysłużone kartki, wywołują moje wspomnienia związane z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przy wyjeździe do Kanady 30 lat temu, zabrałam ze sobą cały komplet Ani, w słusznym przewidywaniu, że będę tej książki potrzebowała jak powietrza. Nie wiem ile razy do niej wracałam, ale było tego dużo i pewnie jeszcze nie raz wrócę, zwłaszcza, że w przyszłym tygodniu wybieramy się na Wyspę Księcia Edwarda ( wszystko zależy czy szef da te kilka dni dodatkowego urlopu) i do miejsc gdzie Lucy MM umiejscowiła swoją książkę. Wspaniale byłoby poczytać książkę w tym właśnie miejscu, więc z pewnością zabiorę ze sobą, co najmniej dwa pierwsze tomy. Pozdrawiam miłośniczki Ani w każdym wieku, tak jak Anna S zauważyła, ta książka nie ma zmarszczek i żadna z nas nigdy nie jest za stara ( o, przepraszam) -zbyt dojrzała, na jej przeczytanie i zanurzenie się z Anią w jej cudowny świat imaginacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było by fajnie zawitać na Wyspę i zobaczyć miejsca związane z Anią.

   Usuń
 14. Jakoś tak się złożyło, że nie przepadam za Anią. Alle chylę czoła przed tymi, którzy ją czczą :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze uwielbiałam "Anię..." . Czytałam ja tak wiele razy, że nawet nie jestem w stanie tego zliczyć. I mam dokładnie to samo wydanie, co Ty i choćby ze względów sentymentalnych nie zamieniłabym go na żadne inne :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.