niedziela, 1 września 2013

Wrześniowe plany czytelnicze i nabytki książkowe.            Sierpień minął  i lato mija - co przykre bardzo - przynosząc jesienne nastroje mimo jeszcze słonecznych dni. I nadszedł pierwszy dzień września. Jutro dzieci znów pójdą do szkoły na długie 10 miesięcy. Nie moje oczywiście, gdyż moje już te lata mają za sobą a wnuków jakoś nie widać. Trudno się zresztą dziwić, gdyż mama też się nie spieszyła do zakładania rodziny. Natomiast  przede mną jesień z  przetworami, które nadal będą ograniczać moje czytanie. We wrześniu kończyć więc będę te nie przeczytane w sierpniu a ponadto w planie mam tym razem Marię Nurowską i jej "Drzwi do piekła" oraz "Dom na krawędzi" a także "Puść mnie" Piotra Kołodziejczaka.
          Książki Marii Nurowskiej będę czytać w ramach wyzwania " Z literą w tle". Litera "N" bardzo mi odpowiada, gdyż wreszcie przeczytam książki, które leżą na półce od ubiegłego roku przy czym"Dom na krawędzi" najwyższa pora oddać do biblioteki, w której sympatyczna Pani bibliotekarka wykazuje maksymalną cierpliwość dla mojego guzdralstwa.
          Czy przeczytam coś więcej? -  nie wiem -  raczej nie będę mieć czasu.

          To tak  po krótce  o mini planach czytelniczych a teraz  o książkach, które powiększyły stan mojej biblioteki w sierpniu.
            Miałam nie kupować już w tym roku  książek, ale ostatnio chodziła za mną Jasna Polana. Ciekawa jestem ile osób kojarzy tę nazwę i z kim? W pamięci kołacze mi się ta nazwa w tytule książki kiedyś czytanej i wreszcie natrafiłam na niego  w sieci, i mam nadzieję, że to ta książka. A jest nią "Mój dom i Jasna Polna " Tatiany Kuźmińskiej.
A gdy już ją kupowałam to oczywiście przy okazji oczywiście taniutko nabyłam kilka kolejnych tytułów w odwiedzonym antykwariacie na allegro.

  


  I tak oprócz wymienionej nabyłam:

  -  "Doktorów"  Ericha Segala, gdyż nie mogłam się na nich doczekać w bibliotece,
  -  "Dom Radziwiłłów" Stanisława Mackiewicza, gdyż czytałam o książce na blogach, a przy tym książka  ma ciekawą historie powstania,
  -  "Dziennik północy" Archibalda J. Cronin, gdyż to książka do mojego prywatnego wyzwania " Czytam Cronina" ,
  -  "Judasza" Lanza Del Vasto z ciekawości, gdyż o Judaszu czytałam tylko w książce "Świadkowie Jezusa" ks. Mieczysława Malińskiego,
  -  " Vanescę z hotelu Manhattan" Aleksandra Minkowskiego, gdyż zainteresowała mnie tym pisarzem  to przeczytałam,
  -   "Nocny lot" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, gdyż wstyd przyznać, ale poza "Małym księciem" nie pamiętam czy coś jego czytałam, ale mam biografię pisarza i gdy przeczytam ją przyjdzie kolej na jego książki.


Na Fincie natomiast udało mi się zdobyć za posiadane punkty "Szkarłatną literę" Nathaniela  Hawthorne'a, o czytaniu książek myślę.
U mnie zaczęło padać, ale mimo życzę wszystkim dobrej niedzieli.

21 komentarzy:

 1. Oj zaskoczyła mnie jesień w tym roku, jakoś podejrzanie wcześnie nadciągnęła, nie lubię Krakowa w takim nachmurzonym wydaniu. Na razie tylko śliwki z jesiennych darów mnie cieszą i powidła, które uwielbiam robić:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem zdziwiona. Kraków ze swoim położeniem jest zasnuty chmurami z pewnością. Też myślę o powidle gdyż chyba w powidle śliwkowym najwięcej letniego słońca jest zatrzymane.

   Usuń
 2. Bardzo jestem ciekawa jakie wrażenie zrobi na Tobie Nurowska. Swego czasu bardzo chciałam przeczytać te ksiażki ale autorka zniechęciła mnie pewnym wywiadem... do dziś się nie zdecydowałam choć nadal kuszą. Kuszą również Doktorzy, Nocny lot i Szkarłatna litera - piękne nabytki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam sporo jej książek, ale tych napisanych znacznie wcześniej i tamte mi się podobały. Miałam uwagi tylko do tej, w której odnosi się do Jana Pawła II i Afryki, a teraz jestem ciekawa jak ewoluowało jej pisarstwo, czy popłynęła z nurtem.
   Ciekawa jestem tego wywiadu, może jak poszukam to znajdę w sieci.

   Usuń
 3. Ja również ze wstydem przyznam, że nie znam żadnej książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego poza właśnie "Małym księciem". Nawet jakoś nigdy nie zastanawiałam się czy ten autor napisał coś jeszcze :-) Naprawdę teraz jak o tym myślę, to aż się sama sobie dziwię, że nigdy nie natchnęło mnie na przeczytanie jakiejś innej książki tego autora, chyba zabiorę się za poszukiwania.
  Udanej niedzieli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak na marginesie.To była bardzo ciekawa postać. Chyba na październik zaplanuję sobie książkę o nim, którą nabyłam już chwilę temu i ostatnio coraz bardziej mnie do niej ciągnie.

   Usuń
 4. "Dom Radziwiłłów" interesująca pozycja! Bardzo dobrze się czyta!
  "Nocny lot" czytałam dawno temu.
  Ciekawe nabytki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hawthorne'a czytałam dotąd "Dom o siedmiu szczytach" i byłam lekturą rozczarowana, strasznie się przy niej wynudziłam. Choć to pewnie kwestia gustu, mnie nawet Dickens potrafi znudzić:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zupełnie inna literatura niż czytacie dzisiaj więc się nie dziwię, że nudzi. Jednak z wiekiem będziesz chciała czegoś innego i może wtedy sięgniesz po klasykę.

   Usuń
 6. "Doktorów" wspominam z ogromnym sentymentem - książka czytana dawno, ale to niezapomniana lektura.
  Pozdrawiam - już trochę jesiennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię Segala. To lektura przy, której można odpocząć.

   Usuń
 7. Mam w planach "Szkarłatną literę".

  OdpowiedzUsuń
 8. Największą ochotę miałabym na Vanesce, choć nie mam pojęcia o czym to może być. Po prostu zawsze kusiły mnie książki z hotelem w tytule i jako miejscem akcji.Szkarłatnej litery unikałam jak mogłam cale studia i teraz za karę los umieścił aż dwie jej egzemplarze na mojej półce nad biurkiem, skąd patrzą na mnie z wyrzutem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vanesca to książka zawierająca kilka opowiadań będącym plonem dwukrotnego pobytu Minkowskiego w Nowym Jorku w 70 latach.

   Usuń
 9. "Doktorów" czytałam, ale bardziej podobała mi się książka Segala "Absolwenci"

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolwentów czytałam i Akty wiary. Obydwie świetne.

   Usuń
 10. Nowy York tez brzmi kusząco ;)Musze pamiętać o tym tytule przy kolejnych odwiedzinach w bibliotece, to nie nowość, więc powinien być dostępny.

  OdpowiedzUsuń
 11. ,,Nocny lot" jedynie kojarzę. Życzę miłego czytania:) Ja też niby mam nie kupować, ale promocje tak kuszą:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jasna Polana kojarzy mi się z Lwem Tołstojem :) Tylko i wyłącznie. Ciekawa jestem Twojej opinii o tych wspomnieniach. Wydaje mi się, że książka Mackiewicza będzie również perełką. Pozdrawiam wrześniowo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również tylko z Lwem Tołstojem. Wspominam ją dobrze, dlatego sobie ja kupiłam a jak ja teraz odbiorę .....to się okaże.
   O Mackiewiczu tez tak myślę.

   Usuń
 13. "Doktorów" mam w planach i jedynie ten tytuł mi świta :) Przyjemnej lektury życzę i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.