poniedziałek, 30 lipca 2012

Strzały w Sonygates - Agatha Christie.)


Były sobie trzy przyjaciółki z czasów szkolnych; dwie Amerykanki Martinówny - Carrie Luise i Ruth , i  Angielka Jane Marple.
Amerykanki zamężne niejednokrotnie , a Angielka  niezamężna  i  w książce Agathy Christie występuje jako   panna Marple.
Ruth mieszka w Ameryce , a jej siostra w Anglii , w pięknej aczkolwiek zaniedbanej posiadłości w Stonygates .  W trakcie odwiedzin u siostry doznaje dziwnego uczucia, że w Stonygates  dzieje się coś  niedobrego , ale nie potrafi   określić w rozmowie z Jane Marple czego to jej przeczucie dotyczy  . Ruth  prosi więc  przyjaciółkę by  pojechała do Stonygates  i spróbowała wybadać co tam się dzieje.Prośba ma swoje uzasadnienie, gdyż panna Marple znana jest z tego, że ma nosa do trudnych spraw i nigdy niczemu się nie dziwi , zawsze spodziewając się najgorszego.

I tak panna Marple , która za przyczyną Ruth  zostaje zaproszona przez Carrie Luise do siebie, przyjeżdża do Stonygates , w którym  Carrie Luis mieszka ze swoja rodziną  składająca się z: męża Lewisa, córki Mildred  , wnuczki Giny i jej męża Waltera oraz  pasierba Stephena. Oprócz rodziny jest  jeszcze opiekunka Carrie, panna Bellever.

W związku z tym, że idee fixe ostatniego  z mężów Carrie Luise , Lewisa , jest resocjalizacja nieletnich przestępców , na terenie posiadłości  znajduje się oprócz rezydencji dom poprawczy, w którym mieszka 12 młodocianych przestępców w tym jeszcze jeden stały bywalec rezydencji ,  Edgar Lawson, który jest sekretarzem męża Carrie Luise.

Pierwsze dni pobytu upływają pannie Marple na poznawaniu osób , które otaczają jej przyjaciółkę  i ich stosunku do niej więc akcja książki rozwija się powoli by nabierać  tempa dopiero od momentu, gdy do Stynogates przyjeżdża  najstarszy pasierb Carrie Luise , syn pierwszego męża , który w pierwszym dniu pobytu zostaje zastrzelony w swoim pokoju.

Podejrzani są przede wszystkim domownicy , ale również brat Stephena , Alex, drugi pasierb Carrie , który właśnie w tym dniu również przybywa do Stonygates  . Śledztwo, które komplikuje dodatkowo obecność w sąsiedztwie rezydencji domu poprawczego , prowadzi inspektor miejscowej policji, któremu wydatnie w wyjaśnieniu zagadki morderstwa pomaga panna Marple . 

 W sumie  trupów jest trzy , a intryga jest doskonale i  inteligentnie poprowadzona przez co książka wciąga i czyta się ja  bardzo szybko .

 Jak to zwykle bywa w starych klasycznych powieściach detektywistycznych  wszyscy podejrzani mają motyw , a efekt śledztwa jest zaskakujący.

"Strzały w Stonygates" Aghaty Christie to lekka , znakomita powieść  kryminalna jak wszystkie Aghaty Christie,  idealna na wakacyjne czytanie.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania sardegny trójka e-pik
  Baza recenzji Syndykatu ZwB.     

10 komentarzy:

 1. Agathę Christie uwielbiam :) Jednak tej ksiązki jeszcze nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam. I kolejny raz się powtórzę uwielbiam Agathę Christie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też jakoś do tej pory nie miałam do czynienia z tym śledztwem panny Marple:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja czytałam i to na sto procent, uwielbiam Agathę Christie, dawno po jej książki nie sięgałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam kilka książek i mam średnie zdanie o nich. Z jednej strony Christie tworzy fajną zagadkę którą chcemy rozwiązać razem z bohaterami , z drugiej strony jednak rzadko się to udaje gdyż często do samego końca nie odsłania wszystkich kart.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też Agata Wielka nie zachwyciła Morderstwem w OE, choć z innych powodów, ale może kiedyś jeszcze dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej kryminały mają tę zaletę że są lekkie i w sumie przyjemne, można przy nich odpocząć. Czego nie można powiedzieć o dzisiejszych, które epatują brutalnością i najwymyślniejszymi metodami stosowanymi przy morderstwach, co długo się chcąc nie chcąc pamięta.)

   Usuń
 7. Ja czytałam tylko jedną powieść autorki, ale mogę rzec, że i resztę pragnę poznać włącznie z tą, którą przedstawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam tylko kilka i to starszych jej utworów. Ogólnie rzadko czytuje kryminały.

   Usuń
 8. Jeśli Agatha Christie to ja biorę w ciemno ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.