środa, 3 lutego 2016

Psychoanaliza nie tylko naukowo czyli książki Irvina D.Yaloma.             Jedną z nowości w Selkar.pl jest książka nieznanego mi zupełnie Irvina D. Yaloma, który okazuje się być nie tylko lekarzem i  psychoterapeutą, ale i  autorem - poza pozycjami stricte  naukowymi -  wielu interesujących powieści z psychoanalizą w tle. Książką tą jest:

"Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens". Oto prawdziwe historie dziesięciu osób, które skorzystały z terapii, aby rozwiązać zwyczajne problemy. Odkryli, że głębokie korzenie ich lęku, strachu, depresji sięgają samych podstaw ich egzystencji. Oprócz bólu egzystencjalnego po utracie najbliższych, tym, co boli najbardziej jest utrata młodości, miłości i wieczna pogoń za szczęściem. Yalom jako terapeuta jest bezwzględnie szczery. Nie pomaga uśmierzać bólu, ale próbuje nadać mu sens. Na ogół " zdaniem autora " w niewłaściwy sposób usiłujemy poradzić sobie z wstrząsami, które oferuje nam życie.
Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy - obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.        Gdy mnie zainteresuje jakaś książka lubię zawsze sprawdzić czy wydano u nas inne  jej autora i tym razem okazało się, że w przypadku Yaloma jest to sporo wydaje się interesujących - pozycji  takich do poczytania, które nie tylko dostarczą wiedzy z zakresu tej frapującej dziedziny medycyny, ale również ekscytującej fabuły.

A oto kilka z nich Kiedy Nietzsche szlochał 

Bohaterami tej pasjonującej powieści są filozof Friedrich Nietzsche i słynny wiedeński lekarz Josef Breuer. Ci dwaj wielcy ludzie spotykają się w 1882 roku w Wiedniu w niecodziennych okolicznościach. Nietzsche jest ciężko chory i pogrążony w rozpaczy. Nad życiem Breuera coraz bardziej zaczyna ciążyć fascynacja pacjentką, Anną O., którą uwolnił od objawów histerii. Czy będą potrafili uleczyć siebie nawzajem? Ich rozmowy służą Yalomowi do przedstawienia w niezwykły sposób zarówno filozofii Nietzschego, podstaw psychoanalizy, jak i rozważań dotyczących kwestii egzystencjalnych: sensu życia, śmierci, miłości, wolności.

   

Problem Spinozy

 

To wyjątkowa i fascynująca książka. Irvin D. Yalom podjął się niezwykłego zadania literackiego, psychologicznego i egzystencjalnego. Losy i twórczość żydowskiego filozofa Barucha Spinozy, żyjącego w Holandii w XVII wieku, związał z losami Alfreda Rosenberga, twórcy rasistowskich i skrajnie antysemickich teorii narodowego socjalizmu, skazanego na śmierć w 1946 roku w Norymberdze. Poznajemy wewnętrzny świat tych dwu osób o krańcowo odmiennych postawach i orientacji życiowej, uwikłanych w burzliwe relacje z otoczeniem.
Rosenberg od wczesnych lat obsesyjnie nienawidzi Żydów, głosi wyższość rasy aryjskiej i robi karierę w nazistowskim państwie. Jest zafascynowany twórczością Spinozy, ale nie może pogodzić się z faktem, że był on Żydem. Zmagając się z depresją i obsesyjnymi myślami, spotyka się z psychiatrą - psychoanalitykiem, który próbuje prowadzić z nim psychoterapię.

 

Wzywam policję

 Intrygująca opowieść o uwalnianiu się od śladów dziecięcej traumy Holocaustu przez genialnego kardiochirurga. Dzięki wydarzeniu, w którym podejmuje ekstremalne ryzyko konfrontacji z porywaczem, doświadcza wyzwolenia od lęku i winy. Dramatyczne zdarzenia i pierwsza szczera rozmowa o nich z Yalomem uruchamiają proces kontaktu z wypartymi śladami traumatycznej przeszłości i doprowadzają do uwolnienia się spod ich wpływu.

 

Kuracja według Schopenhauera

Autor - znakomity znawca psychoterapii grupowej i utalentowany pisarz - wprowadza nas w terapeutyczny mikrokosmos złożonych relacji międzyludzkich. Bohaterami najnowszej powieści Irvina D. Yaloma są doświadczony psychoterapeuta Julius Hertzfeld, kilkoro jego pacjentów oraz... dziewiętnastowieczny niemiecki filozof Arthur Schopenhauer. W niewielkiej grupie terapeutycznej splatają się losy ludzi, których wydaje się tak wiele dzielić - poziom wykształcenia, doświadczenia życiowe, problemy. Mamy wyjątkową okazję, by nie będąc uczestnikami terapii grupowej, poznać tajemnice przebiegu sesji. Poznajemy także prawdziwą historię życia Arthura Schopenhauera, którego filozofia przenika do prowadzonej przez Juliusa grupy.

 

Leżąc na kozetce

 Bohaterami tej niezwykłej, pełnej mądrości i humoru powieści są dwaj psychoanalitycy -  o odmiennym podejściu do życia, siebie samych i istoty procesu psychoterapii - oraz ich pacjenci. Autor książki, słynny psychoterapeuta o ogromnym doświadczeniu zawodowym i talencie pisarskim potwierdzonym nagrodami literackimi, ukazuje czytelnikom nieznany świat wewnętrznych przeżyć osób prowadzących psychoterapię, uczuć doświadczanych w kontakcie z pacjentem, pokus i słabości, pozwala dogłębnie zrozumieć zjawisko określane tajemniczym terminem "przeciwprzeniesienie".

 

 Istoty ulotne

 Na niniejszy zbiór złożyło się dziesięć poruszających opowieści o ludzkich losach i sile psychoterapii. Wybitny psychiatra Irvin D. Yalom odkrywa przed czytelnikiem pilnie skrywane tajemnice, lęki i humor, które są nieodłączną częścią nie tylko pracy terapeutycznej, ale także samego życia. U kresu długiej i błyskotliwej kariery, przywołuje zawodowe doświadczenia, zarówno ostatnie, jak i dawno minione, by zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami, którym musi stawić czoło każdy człowiek: jak w wartościowy sposób przeżyć życie i jak radzić sobie z perspektywą jego nieuchronnego końca.
Rozważając dylematy swoich pacjentów, Yalom nie tylko daje nam wgląd w ich osobiste pragnienia i motywacje, lecz także opowiada o wysiłkach, jakie musi podejmować, by pogodzić własne życie emocjonalne z wymaganiami, jakie stawia przed nim zawód terapeuty. Dzięki pokorze i empatii lekarza oraz mistrzowskiej narracji doświadczonego literata pokazuje, że proces psychoterapii może należeć do najbardziej poruszających wydarzeń w życiu człowieka.

 


      Ciekawa jestem  ile osób taka literatura zainteresowałaby ... ja chętnie bym coś Yaloma przeczytała. Psychoanaliza sama w sobie jest bardzo interesująca a co dopiero, gdy czyta się o konkretnych przypadkach osób, które jej się poddały.

 _________________________________

Zdjęcia okładek i opisy treści pochodzą ze strony Selkar.pl

6 komentarzy:

 1. Chyba jednak nas to nie interesuje :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiły mnie przedstawione przez Ciebie książki. Najbardziej "Kat miłości", "Wzywam policję" i "Istoty ulotne". Szukałam ostatnio czegoś ciekawego w tej tematyce, ale na Yaloma się nie natknęłam. Teraz będę szukać już konkretnych jego książek :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę się za tym autorem rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno te książki są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiła mnie pierwsza pozycja.
  "Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens" - bardzo mądre zdanie.
  Serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny blog! dziękuję że dzielisz się swoją wiedzą i fajnymi uwagami :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.