niedziela, 24 stycznia 2016

Wójt z Wierzchosławic.....
             Z okazji 140  rocznicy urodzin Wincentego Witosa    wyciągnęłam na światło dzienne z półki z albumamialbum, który stoi  na niej  już od wielu, wielu lat. Przeczytam go wreszcie, by przypomnieć  sobie życie i działalność tego  nietuzinkowego i niezwykle  ważnego dla historii I Rzeczpospolitej chłopa, który ze wsi pod Tarnowem dotarł aż do Warszawy, by zostać "Włodarzem sejmu", a później być trzykrotnie premierem.    "Pochodzę z tych, których losy długie wieku rzucały pod nogi      i na pastwę drugich, tak pod względem politycznym, jak i materialnym, a więc z klasy chłopskiej"[str 5].

            W albumie tym, wydanym przez  wydawnictwo   LSW  w 1984 roku Andrzej Zakrzewski  prezentuje  na wstępie  krótką, ale dość obszerną notę biograficzną a później daje głos  samemu Wincentemu Witosowi.
Wspomnienia wójta z Wierzchosławic, później marszałka sejmu a następnie trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej wzbogacone i urozmaicone  są w albumie licznymi  fotografiami dokumentującymi zdarzenia z  bogatego w wydarzenia życia jego bohatera.  
W swym krótkim poście zamieszczam ich tylko kilka. 


 
                                                                             
Kondukt  pogrzebowy, który wyruszył z Krakowa, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe, po trzech dniach dotarł do Wierzchosławic, gdzie Wincenty Witos powrócił po trudach swej pracy dla Ojczyzny i tych, z których wyszedł.   
                                


                                                                                                                                  

12 komentarzy:

 1. Moja blogowa przyjaciółka z Moje Cuda Cudeńka mieszka w Wierzchosławicach ;) (chyba tych); zaraz mi nią skojarzyło :) Ciekawostka godna zapamiętania :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością w tych. Dzisiaj tam wielkie uroczystości.
   A prezydent na skoczni w Zakopanem.
   I ja pozdrawiam Cię Jadziu.

   Usuń
 2. Pięknie, że wspomniałaś o Witosie! Wart uwagi jak mało kto. Piękną kartę naszej historii zapisał. Dziś takich polityków nam trza! Pozdrawiam w tym dniu Pańskim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam się tu wymądrzać, bo zbyt mało mam wiedzy, ale zaprezentować przy tej okazji książkę już tak.

   Dziękuje za odwiedziny i również pozdrawiam.

   Usuń
 3. Wybitna postać, ile musiał dać z siebie, żeby wspiąć się tak wysoko. Ruch ludowy chyba nie miał więcej takich postaci.
  Pozdrawiam cieplutko.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I raczej nie będzie już miał.....przynajmniej ten obecny takiej postaci z siebie nie wyprowadzi....

   Usuń
 4. Ciekawe czy można jakoś znaleźć ten album.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że kiedy byłam w podstawówce to 3 lata z rzędu startowałam w historycznej olimpiadzie i w jednym roku sporo musiałam się o Witosie dowiedzieć... :) Poza tym pochodzę z miejscowości w byłym woj. tarnowskim to i w zasadzie historia regionu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z jakiej można wiedzieć miejscowości pochodzisz?

   Usuń
 6. Kiedyś czytałam dużo książek historycznych i wiele z nich poświęconych było Witosowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli Twoja wiedza o nim powinna być spora.

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.