poniedziałek, 5 stycznia 2015

Jeszcze o planach na 2015........moja biblioteczka......           W poprzednim poście miałam jeszcze napisać, że w moich planach na ten rok związanych z czytelnictwem jest ważny plan dotyczący uporządkowania biblioteki domowej. Mam nadzieję dostać nowe regały, ale nawet jeżeli ich nie dostanę to biblioteka musi wreszcie zostać uporządkowana i już myślę nad tym jak to zrobić, jak posegregować książki i jeżeli to możliwe skupić je w jednym miejscu. Czytałam niejednokrotnie u Was jak sobie z tym problemem radzicie i pewien ogólny  zamysł już mam chociaż całkiem inny od tych z jakimi się spotkałam. Przede wszystkim chcę podzielić swą bibliotekę  na dwie części ; jedna zawierała by pozycje stare, antykwaryczne, których mam najwięcej  a druga nie tak nowości, ale książki, które wydano po 2000 roku, których mam znacznie mniej, gdyż jestem prawdziwym molem książkowym, który lubi przebywać w otoczeniu starych książek stąd przez ostatnie trzy lata też byłam częstym klientem internetowych antykwariatów. A kolejne podziały to dopiero są w trakcie przemyśleń. 
źródło

            Postanowiłam również w tym roku wykorzystując w tym celu półkę "posiadane" na LC  sporządzić inwentaryzację swej biblioteki. Mam nadzieję, że mi się to uda zrobić, gdyż ciekawa jestem bardzo jaki jest jej stan posiadania.

           Kończąc ten spontaniczny post wrzucam kolejny fragment Lawendowego pokoju, w którym bohater książki, księgarz, w liście do kobiety, która nagle wtargnęła w jego unormowane, ustabilizowane, ale wycofane życie stając  się pośrednio przyczyną podjęcia przez niego podróży mającej zamknąć dwudziestoletni okres tego życia,  podaje przepis na organizacje biblioteki:
A może coś podpowiecie.
__________________
*Nina George,"Lawendowy pokój", przeł.P.Filippi-Lechowska, wyd. Otwarte, r.2014, str. 264.

25 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł na rozmieszczenie książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja półka "posiadam" na LC właśnie temu służy, o czym Ty Aniu piszesz. Ciężko spisać wszystkie książki na kartkach i mieć w nich jakieś rozeznanie. A tak klik zaznaczam i już mam zapisane. Szkoda tylko, że na LC "posiadam" musi być zaznaczone z opcją "przeczytam", co u mnie nie zawsze jest zgodne z prawdą, bo mam wiele książek moich synów, książek odziedziczonych, lub takich które dostaję, ale wątpię, żebym kiedykolwiek do nich zajrzała. Życzę miłej pracy i cierpliwości przy segregacji.Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam kiedyś specjalny zeszyt, do którego wpisywałam przybyłe, skreślałam te co wydałam, ale w jakimś momencie go wyrzuciłam...zrobiłam błąd, bo w nim była historia starej części mojej biblioteczki.
   W takim razie zapiszę tam tylko te, które chcę przeczytać lub przeczytałam i mam a resztę tylko spiszę lub po prostu doliczę do stanu na LC.
   Dziękuję Agnieszko za odwiedziny i życzenia...

   Usuń
 3. Dzieki LC rowniez wiem, co mam :)
  Ja segregowalam swoje ksiazki wedlug kraju pochodzenia autora:). Ostatnio mi znowu w tym namieszano, ale to latwo doprowadzic do porzadku. Czyli mam literature polska, niemiecka, rosyjska, skandynawska (a tam podzielone wedlug panstw).
  Uporzadkowanie biblioteki to naprawde trudna praca, ale bardzo przyjemna. Zycze wiec powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślałam o takiej segregacji chociaż skłaniam się również ku tematycznej.
   Łatwo nie będzie, ale może się uda.....
   Dziękuję Mariolu za wizytę i życzenia.

   Usuń
 4. Ciekawy masz pomysł na układ biblioteki domowej :) A Lawendowy pokój mnie po prostu urzekł :) W tym zamieszczony przez fragment :)
  www.krzywaprosta.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się również spodobał między innymi za wyzwalanie pozytywnych myśli.....

   Usuń
 5. Moja "biblioteka" to jeden wielki, gigantyczny wręcz wyrzut sumienia. Czasu jednak brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc sobie nie rób wyrzutu....kiedyś może znajdziesz czas.....

   Usuń
 6. Uporządkowanie biblioteki to także i mój plan na 2015 :)
  Jakieś dwa-trzy lata temu już mi się to udało, ale potem doszły nowe pozycje, a wraz z nimi powstał chaos na półkach. Podzieliłam wtedy książki na cztery kategorie: literatura faktu (biografie, reportaże, książki popularnonaukowe), klasyka literatury oraz powieści autorów polskich i zagranicznych. Taki układ ułatwia mi wyszukiwanie konkretnych tytułów.
  Jednocześnie zamierzam zaktualizować swoją biblioteczkę na lc - głównie po to, by wreszcie się dowiedzieć, ile książek posiadam i by móc lepiej planować zakupy :))
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten podział by mi odpowiadał.
   Ja już zaczęłam ja pomału aktualizować, zbyt wiele tam pozycji, których czytać nie będę, a które spontanicznie tam ujęłam....
   Dziękuję za wizytę i również pozdrawiam.

   Usuń
 7. Tematycznie lub gatunkami - tak generalnie bywa u mnie, póki ktoś mi książek nie poprzestawia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę to jakoś przetrawić.
   Mam dobrze, bo mnie nikt nie będzie raczej przestawiał...dotyczy to tylko książek....

   Usuń
 8. Ogrom pracy przed Tobą:) Ja nawet nie próbuję, dzieciaki mi i tak mieszają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tego świadomość a mając na względzie swoje lenistwo i słomiane zapały to jestem pełna obaw chociaż chęci mam ogromne.....

   Usuń
 9. Słowo "biblioteka" podnieca jak żadne inne. A klucza do ułożenia szukam od dawna i znaleźć nie mogę. Jeśli znajdziesz, to się podziel:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Obawiam się, że będę mieć trudność. Twoje biblioteka wymagać będzie szczególnego klucza...toteż nie dziwię się, że nie możesz go znaleźć.

   Usuń
 10. Ostatnio robiłam porządki na pólkach, poprzestawiałam książki, poukładałam, i stwierdzam że to i tak nie to o co mi chodziło, więc dalej upycham gdzie popadnie. Co do LC to tez miałam taki zamiar, ale trzeba zaznaczyć opcję chce przeczytać i tu już jest pewien problem, :( życzę Ci powodzenia w spisie książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że trudno mi się jednak będzie do tego porządkowania zabrać.
   Szkoda, że to tak na LC wygląda, ale cóż tam jest wirtualna biblioteczka...

   Usuń
 11. Swojej polki na LC jeszcze nie uporzadkowalam, ale msm tytuly spisane na kartce i czekaja na swoj czas. Ksiazki, ktore posiadam mam ulozone tematycznie, poza Mastertonem ktory ma swoja specjalna polke w regale ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że każda prawie z nas myśli o porządkach.......

   Usuń
 12. Ja również planuję w najbliższym czasie uporządkować swoją biblioteczkę, lecz strach mnie oblatuje na samą myśl o całej tej robocie :D

  A ,,Lawendowy pokój'' wygląda obiecująco, z pewnością sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.