niedziela, 3 marca 2013

Zanim obejrzysz nagrodzony w tym roku Oskarami film" Operacja Argo ".)
Przeczytaj książkę, zanim obejrzysz film...

       Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Operacja Argo zdobywca OSCARÓW 2013 - przeczytaj książki zanim obejrzysz film
Operacja Argo zdobywca OSCARÓW 2013 - przeczytaj książki zanim obejrzysz film


     Antonio Mendez służył w wywiadzie przez dwadzieścia pięć lat. Zalicza się do grona cenionych pracowników CIA – jego nazwisko znalazło się na liście pięćdziesięciu najlepszych agentów w całej historii istnienia organizacji, a za przeprowadzenie operacji ARGO zostało mu przyznane odznaczenie Intelligence Star of Valor. Obecnie żyje z rodziną w wiejskiej enklawie Washington County, w stanie Maryland.
Matt Baglio współpracował z licznymi agencjami prasowymi, pisywał też do wielu czasopism. Ostatnio zasłynął jako autor bestsellerowej powieści „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”. Swoje życie dzieli między Kalifornię i Włochy.

Poleca SELKAR.pl

7 komentarzy:

 1. Dla mnie już za późno, bo seans już za mną, ale książkę i tak przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie mogę patrzeć na Afflecka więc filmu na pewno oglądać nie będę, ale na ksiązkę może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem. Tytuł jest, posta przeczytałem, ale dalej nie wiem, dlaczego najpierw mam przeczytać książkę? Może pociągnij ten tytułowy wątek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym razem jest to tylko podpowiedzenie, że film został oparty na książce, którą mozna nabyć.... więc raczej tematu nie pociągnę.)

   Usuń
  2. Nie załapałem. Myślałem, że chodzi o to, iż znów książka jest lepsza od filmu :)

   Usuń
  3. Tego pewno sama się nie dowiem, gdyż raczej sensacyjnych książek nie czytam, a na film też nie pójdę, gdyż znów musiałabym daleko jechać do kina.)

   Usuń

Każdy pozostawiony komentarz to balsam na moją duszę. Toteż za każdy serdecznie dziękuję i zapewniam, że czytam je z uwagą i staram się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi.